Barmský teak masivní podlaha je v akci

barmsky teak
zdroj: http://faithlumber.com

Když se řekne teaková podlaha, každému se vybaví obraz mimořádně ceněného a atraktivního dřeva zdobícího domácnosti majetných lidí. Tato trvanlivá dřevina se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii, především v Thajsku, Myanmaru (Barmě), Indonésii a Indii. Vysoká poptávka a enormní pokles lesní plochy v Thajsku (odhaduje se že mezi lety 1973 a 2009 lesní plochy v Thajsku klesly až o 43%) vedl k tomu, že se teak začal ve velkém pěstovat na plantážích v Jižní Americe, Karibiku a Africe. Mezi teakovým dřevem pocházejícím z jeho přirozeného prostředí – jihovýchodní Asie a tkz. plantážním teakem (který roste na plantážích zejména v Brazílii) jsou jisté rozdíly. A ty nespočívají jen v ceně, ale i ve vizuální a kvalitativní stránce dřeva.

Nejkvalitnější dřevo má teak pocházející z Thajska. Export teakového dřeva z Thajska je vzhledem k odlesňování značně omezený. Legálně lze vyvést pouze teak pocházející z obnovitelných zdrojů, ten je však pro jeho vysokou cenu pro drtivou většinu milovníků tohoto dřeva nedostupný.

Většina teakového dřeva která je aktuálně na trhu k dispozici, je buď brazilský (plantážní) teak nebo asijský teak (teak rostoucí v zemích přirozeného výskytu – tedy v jihovýchodní Asii) pro který se často používá název i alternativní název barmský teak.

Jaký je tedy skutečný rozdíl mezi pravým barmským a plantážním teakem?

Rozdíl uvidíte i na první pohled. Barmský teak má sytější, tmavší výraznější barvu a hezčí kresbu. Jelikož toto dřevo pomaleji roste, je kvalitnější a má vyšší hustotu.

Plantážní teak roste rychleji (často je rychlejší růst podporován umělými hnojidlami) je bledší, s méně zářivými barvami a méně výraznou kresbou, náchylnější na rychlejší šednutí dřeva v exteriéru při vystavení slunečnímu záření.

Na obrázku níže je znázorněn barevný rozdíl mezi barmským a plantážním teakem. Nahoru tmavší je barmský, níže je plantážní. První řada dřevo bez povrchové úpravy, druhá řada povrchová úprava olej.

 

zdroj: https://www.teakworks4u.com/

Pokud plánujete použít teak v exteriéru, počítejte s tím, že plantážní bude potřebovat o něco častější údržbu, aby si zachoval svou původní barvu. Rozdíl v kvalitě dřeva je dán jednak rozdílným chemickým složením půdy a jinými klimatickými podmínkami, které vedou k tomu, že dřevo plantážního týku je méně konzistentní v barvě a struktuře.

Barmský teak je kvůli lepším vlastnostem, větší atraktivitě dřeva a menší dostupnosti dražší než plantážní. Navíc kvalitu teaku pocházejícího ze zemí jihovýchodní Asie potvrzují tisíciletí. Historie plantážního týku se píše pouze od počátku dvacátého století. Po několika desítkách letech byla u kultivovaného teaku zjištěna jaderná a kořenová hniloba, přitom „originál“ je známý svou vynikající odolností vůči hnilobě. Teak rostoucí přirozeně v lesích má kromě vyšší odolnosti i delší životnost (1 třída), zatímco u plantážního odborné publikace uvádějí životnost ve škále od 1 do 3.

Bez ohledu na to, pro jaký typ se nakonec rozhodnete, je důležité vědět, zda pochází z obnovitelných zdrojů a zda má FSC certifikaci.

Masivní podlaha z pravého barmského teaku je aktuálně v akci v následujících rozměrech (tloušťka x šířka x délka)

21x120x900-1800: 2999 Kč/ m2

21x140x900-2200: 3050 Kč / m2

podlaha je bez povrchové úpravy, s ostrou hranou

Teak je kromě atraktivního vzhledu vyhledávaný pro dlouhou životnost, odolnost vůči houbám plísním a dřevokazným škůdcům, voděodolnost (díky vysokému obsahu přírodních olejů). Je to velmi tvrdé a olejnaté dřevo, které téměř nepodléhá sesychání a bobtnání, je odolné vůči vlhkosti (i slané vodě). Jeho skvělé vlastnosti se staletí využívají při stavbě lodí, výrobě luxusního nábytku a podlah.

Technické parametry:

– hustota dřeva při 12% vlhkosti: 655 kg / m3

– Janka tvrdost: 1 070 lb

– tangenciální sesychání: 4,7

– radiální sesychání: 2,6