Cumaru: exotika s nejlepším poměrem ceny a kvality

Toto jihoamerické exotické dřevo, latinským názvem Dipteryx spp vyniká mimořádnou tvrdostí a odolností. Dováží se především z Brazílie, Peru a Bolívie (přirozeně se však vyskytuje i ve střední Americe) a dá se směle říci, že se používá jako první alternativa k podstatně dražšímu Ipe, a to díky svým výjimečným vlastnostem, o kterých si v článku řekneme více.

Cumaru se dělí do dvou barevných skupin:

– světlé, tkz žluté cumaru známé také jako Brazilský teak (standardně se označuje jako „cumaru“)
– tmavé známé jako červené cumaru

I když se tmavá verze častěji používá na terasy (vzhledm se podobá Ipe), obě i světlé, i tmavé cumaru krásně vyniknou na interiérových podlahách.

Rozdíl ilustrují níže uvedené obrázky:

cervene cumaru žlté cumaru

cumaru_farebny rozdiel

Čerstvě nařezané a povrchově neupravené dřevo voní po vanilce, vůně se zvýrazní po navlhčení vodou. Příjemná vůně se však ztrácí povrchovou úpravou, po které se uzavřou póry dřeva.

Strom

Kvetoucí strom dorůstá do výšky kolem 25-30 m s průměrem kmene cca 1-1,5m. Pro zajímavost: fazolové plody „tonka“ mají silné aroma a používaly se jako náhrada za vanilku či jako příměs do parfémů. Dnes se přidávají do tabáku.

Vzhled

tmavecum_podlahaOblíbená jihoamerická dřevina nabízí kromě krásné kresby i nádhernou barvu v odstínech od žlutohnědé, zlatohnědé, přes červenohnědou až po hnědou barvu. Cumaru si oblíbili i interiéroví designéři, kteří ho používají všude tam, kde chtějí docílit teplé tóny hnědé.

Chcete-li bledší hnědou podlahu, zvolte žluté cumaru, pokud se Vám líbí tmavší podlahy, s načervenalým odstínem, Vaše představy naplní červené cumaru, které skvěle vypadá v kombinaci s čistým bílým, případně tmavohnědým nábytkem a doplňky.

Dřevo cumaru je charakteristické mírnou olejnatostí, střední texturou a
převážně točitými vlákny.

Kresba více vynikne po aplikaci oleje či laku, ale pro zachování přirozenějšího povrchu je vhodnější olejování.

Postupem času, zejména při vystavení silnému slunečnímu záření může dojít k změně barvy terasy či interiérové podlahy. K zešednutí dochází zvláště pokud je cumaru v exteriéru nechráněné před deštěm, sněhem a přímým sluncem.

Přirozenému šednutí dřeva v exteriéru lze předcházet pravidelným olejováním speciálními UV oleji.

Cumaru má velkou výhodu oproti našim domácím dřevinám – nemá suky, což je velmi vítaná vlastnost dřeva zejména v podlahářině.

Charakteristika

Jedná se o jednu z nejtvrdších dřevin světa (tvrdost podle Janka škály až 3540 lb). Ve srovnání s dubem je přibližně dva a půl krát tvrdší.

Výborné známky získává i v odolnosti vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným škůdcům a to i takovým, které napadají suché dřevo, díky čemuž se řadí mezi extrémně trvanlivé dřeviny. Dřevo je mimořádně husté, při vlhkosti 12% má okolo 1070 kg / m3. Pokud cumaru porovnáte s podstatně dražším Ipe, zjistíte, že obě dřeviny mají velmi podobné základní fyzikální vlastnosti, co se týče hustoty, cumaru dokonce vede. Hustota Ipe je při zbytkové vlhkosti 12% přibližně 1050 kg / m3 a Janka tvrdost je 3680 v lb.

Tip na čtení: Cumaru terasa vs dražší Ipe. Jaké jsou rozdíly?

Cumaru je náchylné na vznik prasklinek, zejména materiál sušený na vzduchu. Toto negativum se značně eliminuje při kvalitním vysušení v sušičkách. Nejlepší stabilitu v interiérech dosahuje při vysušení na 9% -10%. Po vysušení je poměrně stabilní. Tangenciální sesychání 7,9% a radiální je 5,5%.

Dalším znakem je chlupacení povrchu dřeva, který je výsledkem počátečního postavení vláken. To se však dá snadno vyřešit navlhčením a následným přebroušením povrchu a olejováním. Podobně se „chlupatí“ i náš dub.

Využití

Používá se jako v exteriérech – zejména na terasy či obklady, tak i v interiérech.

terasa_cum

Vyrábějí se z něj nádherné podlahy, dveře, okna, schody, obložení stěn, stropů, a používá se také na výrobu nábytku.

Podlahy se prodávají jako parketové vlysy nebo jako masivní desky širších formátů 100 mm, 120 mm a 140mm o tloušťce 20 mm.

V internetovém obchodě Wood-point.cz máte možnost zakoupit si cumaru podlahu v následujících šířkách: 100,120 a 140 mm o tloušťce 14 mm (která je vhodná i pro podlahové topení) nebo o tloušťce 20 mm.

Cumaru také lze objednat jako vícevrstvou podlahu – dvou a třívrstvou s nášlapní vrstvou 3, případně 4 mm, která se vyznačuje ještě lepší stabilitou ve srovnání s masivní podlahou.

Cena

V závislosti na rozměrech se cena masivní podlahy pohybuje od 1283 Kč.