Dřevěné terasy: hladký nebo drážkovaný povrch

I když máte jasno ve výběru materiálu terasových prken, před samotnou objednávkou zbývá dotáhnout ještě pár „detailů“ které však zásadně ovlivní vzhled vaší terasy. Budete se muset rozhodnout, zda preferujete širší nebo užší terasová prkna (čím širší, tím dražší), dále jakým způsobem budou desky připevněny k podkladu (existují viditelné spoje, poloskryté a 100% skryté spoje) a v neposlední řadě je třeba zvážit typ profilu. Pohledová strana terasových prken může mít hladký nebo drážkovaný povrch. Pro kterou variantu se rozhodnout? Je to otázka čistě estetická nebo mají drážky i nějakou speciální funkci? V následujícím textu zkoumáme rozdíly hladkých a drážkovaných profilů v souvislosti s kritérii jako protiskluznost, údržba a čištění, odolnost vůči plísním a houbám, trvanlivost a pocit při chůzi naboso.

drazovany vs hladky

Údržba a čištění

Hladké profily se snadněji čistí. Drážkovaný profil poskytuje moře zákoutí, kde se mohou nečistoty usadit a držet zuby nehty. Špínu a usazeniny pak třeba pracně vymetat jedním pohybem ve směru drážek. Při terasách s hladkým profilem nejsme odkázáni na pohyb koštětem jedním směrem. Silně znečištěnému povrchu terasy s drážkami často pomůže pouze zásah vysokotlakým čističem a použitím chemikálií, kdežto při hladké terase si většinou vystačíte s koštětem a čistou vodou.

Výhodu hladkého povrchu naplno oceníte, když přijde čas na důkladnější údržbu. Alespoň jednou ročně je vhodné terasu naolejovat, nejen kvůli eliminaci barevných změn, ale i kvůli prodloužení životnosti.

Drážkovaný profil má kvůli větší ploše povrchu vyšší spotřebu oleje a nepotěší Vás také skutečnost, že vsakování oleje nebude probíhat rovnoměrně. Na některých místech se může vsakovat olej velmi pomalu, na druhých zase rychle. Výsledkem jsou pak bledší a tmavší místa. Samozřejmě, před aplikací oleje je třeba terasu důkladně vyčistit. Hladké desky se nejen snadněji čistí a olejují, ale především je případné broušení absolutně bezproblémové.

Protiskluznost

Dřevo je přirozeně vláknitý materiál který není kluzký a to ani v případě, že je vlhké. Mnozí jsou však přesvědčeni o opaku. Ve skutečnosti dřevěná vlákna nasáklé vodou poskytují větší přilnavost. Ale přece jen, na dřevěné terase, zvláště když je mokrá, může snadno dojít k uklouznutí. Příčinou však není dřevo samotné, ale případný výskyt řas a hub (které jsou na dotek slizké). Jejich živnou půdou je mokré a vlhké prostředí. Drážkovaný povrch přitom poskytuje mnohem více možností pro řasy a houby aby se mohli v zákoutích drážek uchytit a začít množit. V drážkách zůstává voda a vlhkost déle než na hladkém povrchu. Pokud i po čase spatříte, že vaše terasa začíná být kluzká, zbavit se těchto na pocit slizkých látek bude méně náročné s hladkým profilem jako s drážkovaným.

Proto označení profilu s jemnou drážkou jako protiskluzového je zavádějící. Navíc neexistují žádné seriózní výzkumy které by prokazatelně dokázaly, že drážkovaný povrch dokáže zabránit uklouznutí. O něco stabilnější pocit je při chůzi napříč drážkami, ale ve směru drážek je dokonce riziko smyku vyšší než při hladkém povrchu. Drážkovaný profil tedy nezajistí větší ochranu před uklouznutím, určitě ne ve směru drážek a navíc poskytuje jen více prostoru pro množení kluzkých řas a hub.

Odolnost

Na rozdíl od drážkovaného profilu, hladké prkna dřív vyschnou, dřevo má proto větší odolnost a životnost – souvisí to právě s řasami a houbami o kterých byla řeč výše

Pocit při chůzi naboso

Terasy s hladkým povrchem nabízejí maximum kontaktu pro nohy a jsou mnohem pohodlnější při chůzi naboso jako terasová prkna s drážkou.

Vzhled

Drážkovaný profil tedy nemá žádné prokazatelné výhody oproti hladkému. Je tedy pouze čistě otázkou vkusu, čemu dáte přednost. Přirozené kráse dřeva, jeho kresbě a prolínání barev dá však nepochybně více vyniknout právě hladký profil.

obr. zdroj: betterwood.de