Plovoucí podlahy pod lupou

Ve středoevropských končinách zdomácněl pojem plovoucí podlaha. Toto slovní spojení se často nesprávně používá jako ekvivalent laminátové podlahy. Výraz „plovoucí podlaha“ přitom neoznačuje typ podlahy či materiál, ze kterého je vyrobena, ale způsob realizace.

Pokud se například rozhodnete pro podlahovou krytinu ze dřeva, na výběr máte dva způsoby pokládky – buď ji celoplošně přilepíte k podkladu, nebo jednotlivé desky do sebe zasunete a necháte je na podkladě – vrstvě pružné fólie volně „plavat“. Z toho se odvodil název „plovoucí podlaha“.

Při tomto způsobu pokládky podlahová krytina není pevně spojena s podkladem (to znamená, že se nelepí k podkladu, jen se volně pokládá). Od betonového základu ji dělí jen pružná fólie, která způsobuje „plavání“. Taková podlaha má možnost volně se rozpínat. Objemové rozdíly způsobené změnami vlhkosti vzduchu se stejně jako při lepení vyrovnávají dilatačními spárami, které se pak překryjí lištou.

Nepleťme si pojmy

Tkz. laminátové podlahy se jinak než plovoucím způsobem prakticky nepokládají, proto se tyto dva výrazy často zaměňují a laminátové podlaze v mnoha českých domácnostech přischnul název „plovoucí“. Plovoucím způsobem se může položit například i dřevěná podlaha, kvůli lepší stabilitě se doporučuje tento způsob pro vícevrstvou lepenou podlahu s nášlapnou vrstvou z dřeva podle vkusu investora.

plavajuca podlaha

Je plovoucí podlaha vhodná na podlahové topení?

V zásadě se plovoucí způsob pokládky a podlahové topení nevylučují, ale protože plovoucí podlaha není pevně spojena s podkladem ale je volně položena, mezi krytinou a podkladem je vzduchová vrstva s fólií které mají nízkou tepelnou vodivost a v podstatě fungují jako tepelný izolant. Čili dřevěné plovoucí podlahy je možné použít na podlahové topení, ale je třeba počítat s tím, že bude nižší účinnost samotného vytápění ve srovnání s celoplošně nalepenou krytinou, kde samotné lepidlo působí jako tepelný vodič.

Proto i dřevěné parkety nebo desky z tvrdého dřeva do tloušťky 15 mm lepené přímo na betonový podklad budou mít lepší vlastnosti u podlahového topení jako plovoucí podlaha. Pokud si máte možnost vybrat, lepší účinnost podlahového topení docílíte, pokud zvolíte jako způsob pokládky podlahové krytiny lepení, bez ohledu na to, zda se jedná o dřevo nebo jiný materiál.

V každém případě se o vhodnosti použití plovoucí podlahy na podlahové topení předem poraďte s výrobcem či prodejcem.

Plusy a mínusy

Plovoucí podlahy mají své výhody a nevýhody. Největším plusem a důvodem, proč se lidé tak často rozhodují pro montáž plovoucím způsobem, je nenáročná a rychlá instalace, kterou zvládne každý šikovnější domácí kutil.
Pokud byste chtěli po čase podlahu vyměnit za jinou, demotáž plovoucí podlahy je jednoduchá, čistá, rychlá a tichá – na rozdíl od celoplošně nalepené podlahy.

Nevýhodou je především nízká odolnost takového typu podlahy proti zatečení, které způsobuje nehezké a ireverzibilní vyboulení podlahové krytiny. Proto pokud ji plánujete umístit do koupelny nebo do kuchyně, nejdříve se poraďte s výrobcem. Jak již bylo uvedeno výše, při instalaci na podlahové topení je jeho účinnost nižší než když se palubky celoplošně nalepí.

Vícevrstvé plovoucí dřevěné podlahy: dřevo v plné kráse s výjimečnou stabilitou

Pokud jste se rozhodli pro plovoucí podlahu a toužíte ji mít ze dřeva, nejlepším řešením je vícevrstvá dřevěná podlaha. Ta mě několik výhod: především vysokou stabilitu, která je docílena z 3 vrstev lepených kolmo a sebe, čímž se eliminuje přirozené pnutí dřeva, další výhodou je ekologická nezávadnost, rychlá montáž a v neposlední řadě i cenová dostupnost díky tomu, že desky jsou již povrchově upraveny z výroby (zpravidla několika vrstvami UV tvrzeného laku), takže ušetříte nemalé finanční prostředky na broušení a olejovaní / lakování po pokládce.

Vícevrstvou dřevěnou podlahu z exotického dřeva si můžete zakoupit prostřednictvím internetového obchodu Wood-point.cz.

Konstrukce

Vrchní vrstvu  3 vrstvých podlah z nabídky Wood-point.cz o tloušťce 3 nebo 4 mm tvoří exotické dřevo, které oproti domácím dřevinám vyniká vyšší tvrdostí a tedy i odolností. Dostatečně silná nášlapná vrstva umožňuje i opakované přebroušení. Střední vrstvu tvoří březová překližka, která má stabilizační funkci. Jejím účelem je na minimum omezit sesychání a bobtnání – oproti masivní dřevěné podlaze se tyto nežádoucí jevy vyskytují až o dvě třetiny méně. Poslední třetí vrstvu tvoří korek, který eliminuje kročejový hluk, což oceníte nejen vy, ale i Vaši sousedé.

doussie 3v

doussie třívrstvá podlaha, tloušťka 11 mm, šířka 90mm, délka 600-1000 mm

Cena

Cena dřevěné plovoucí podlahy závisí na několika faktorech – především od rozměrů – tloušťky, šířky a samozřejmě i od druhu dřeva. Tvrdší dřeviny jsou dražší než měkké, nakolik se vyznačují delší životností a nižším rizikem poškození. Cena třívrstvých dřevěných podlah v eshopu Wood-point.cz začíná na 1280 Kč za m2 podlahy s 3 mm nášlapnou vrstvou z oblíbených exotických dřevin jatoba, iroko, Sucupira a Afzelia pachyloba (při šířce 90-105 mm a při celkové tloušťce 11,5mm) až po 1770 Kč / m2 za luxusní zebrano či wenge.

obr. zdroj: archiexpo.com