Šednutí dřevěné terasy. Co s tím?

Zatímco někteří lidé toužebně očekávají den, kdy se poprvé na jejich terase objeví náznak šedé patiny, jiných při pohledu na blednoucí dřevo chytá panika.
První skupina je přesvědčena o úžasném, působivém a absolutně nenapodobitelném charakteru zešedlého dřeva. Druhá skupina zase zešednutý povrch terasy, plotu nebo fasády považuje za neatraktivní, staře vypadající a zanedbaný.

Proti gustu žádný dišputát – důležité je vědět, co způsobuje šednutí dřeva, zda tento jev nějak ovlivňuje jeho kvalitu a v neposlední řadě, zda se s tím dá vůbec něco dělat.

Příčina šednutí dřevěných teras, plotů a fasádních obkladů: UV záření a voda

terasa 10 let bez údržby
terasa 10 let bez údržby

Na dřevo nacházející se v exteriéru působí množství biologických, fyzikálních a chemických vlivů které se pak negativně projevují na jeho estetickém vzhledu. Dlouhodobé vystavení negativním vlivům se může podepsat i pod jeho kratší životností.

Výzkumy prokázaly, že na rychlejší stárnutí dřeva v exteriéru má největší vliv sluneční záření a voda.

UV záření vyvolává ve dřevě fotochemické reakce – molekuly dřeva pohlcují světelné kvantum, které nastartuje fotodegradaci dřeva. Tato reakce probíhá na povrchu – do hloubky přibližně 3 mm od povrchu. Fotodegradaci je náchylný především lignin (složka která je ve dřevě zastoupena přibližně 26-35% a plní funkci tmelu látek vláknité struktury). Lignin tedy velmi dobře absorbuje UV záření. Za přítomnosti kyslíku je lignin účasten fotooxidační reakcí při kterých se makromolekulární látky rozpadají na středně až nízkomolekulární produkty. Navenek se dá tento jev pozorovat barevnou změnou, zdrsněním a popraskáním povrchu. Navíc v první fázi těchto fotochemických reakcí dochází ke vzniku chromoformních látek (látek zodpovědných za interakci se zářením) které zvyšují absorpci dalších světelných kvant, čímž fotodegradace nabírá na intenzitě.

Dešťová voda nízkomolekulární degradační produkty ligninu ze dřeva vyplavuje a zůstává nerozpustná vrstva šedě zbarveného dřeva. Vzniklá šedá vrstva obsahuje složky které jsou méně náchylné k extrakci zejména celulózu. Tato vrstva je odolnější k dalším negativním vlivům UV záření. V praxi to znamená, že jen několik mm pod zešednutým povrchem se nachází celkem zdravé dřevo v původním zbarvení.

Líbí se Vám barva Vaší nové terasy, plotu či fasády? Dobrou zprávou je, že šednutí dřeva lze do značné míry předcházet, nebo ho výrazně zpomalit.

Základem je pravidelná údržba, zejména ošetření exteriérovými oleji. Ty nejenže chrání dřevo před plísněmi, houbami a dřevokaznými škůdci, ale do značné míry odpuzují vodu a většina z nich automaticky obsahuje UV ochranu. V případě, že ochranný olej nemá UV ochranu, je nezbytné dokoupit zvlášť UV lazuru.

Jak často je třeba dřevo ošetřovat?

pravidelně udržována terasa
pravidelně udržována terasa

To, jak často je třeba exteriérové dřevo ošetřovat závisí především od toho, zda je dřevo chráněno před deštěm nebo je vystaveno přímému slunci. Takové zastřešené terasy nevyžadují tolik pozornosti jako terasy na které celý den svítí slunce a které nejsou chráněny před nepřízní počasí. Chráněné exteriérové dřevo stačí natřít jednou za 3-5 let, podle potřeby. Pokud však Vaši terasu ohřívají sluneční paprsky po většinu dne a pokud není nijak chráněna před dešťovou vodou, na údržbu byste si měli vyhradit čas alespoň jednou, ideálně dva krát ročně (na jaře a na podzim).

A co když už je dřevo šedé

Natíráte terasová prkna pravidelně, ale přesto se Vám nepodařilo zabránit šednutí?
Netrapte se zbytečně, takový osud dříve či později postihne každé dřevo které je vystaveno slunci a vodě. Důležitá je pro Vás informace, že zašedlé dřevo je pouze povrchové a dá se ho zbavit tak, že Vaše terasa bude vypadat jako nová. V zásadě máte na výběr dvě možnosti.

Mechanické odstranění zešednutí vrstvy – broušení

Přebroušení terasy – zbroušením tenké povrchové vrstvy se ukáže zdravé, nepoškozené dřevo v plné kráse. Po broušení třeba terasu natřít dvěma vrstvami exteriérového oleje.

Chemické čištění: odstraňovače šedi

Jednodušší cestou jak obnovit původní barvu dřeva je použití odstraňovače šedi. V nabídce ho mají značky Saicos nebo Osmo. Tyto odstraňovače odstraní mrtvé vlákna dřeva chemickým způsobem bez nutnosti broušení. Při ředění postupujte podle doporučení výrobce. Odstraňovač šedi se vždy nanáší na dokonale vyčištěné dřevo, na kterém se nechá působit 10-30 minut. Pro lepší efekt pak použijte tlakový čistič – s tlakem to však netřeba přehánět, protože vysoký tlak může dřevo poškodit. Raději projít jedno místo vícekrát pod menším tlakem.

 

Po důkladném vyčištění tlakovým čističem nechte terasu pořádně vyschnout – ideálně 2-3 dny a až poté aplikujte venkovní olej s UV ochranou ve dvou vrstvách.

TIP: Líbí se Vám dřevěné terasy? Nabídka dřevin které jsou v akci.

 

One comment

  1. ja mám dve drevené terasy jednu na južnej slnečnej strane druhá je v tieni. Musím povedať, že na tej slnečnej terase je už vidieť známky blednutia, zatiaľčo druhá je stále ako nová. Na jar skúsim odšeďovač, ďakujem za článok

Diskuze je uzavřena.