Africký padouk: přitažlivé dřevo s výjimečnou stabilitou

Pokud hledáte výrazné dřevo pro Váš interiérový nebo exteriérový projekt, padouk byste z užšího výběru neměli vynechat. Ano, jeho typická červenohnědá barva je 100% přírodní, i když mnozí tomu nechtějí uvěřit! Africký padouk (mezi který se řadí více druhů – Pterocarpus spp.) Nepřitahuje pohledy pouze kvůli výraznému zbarvení ale také díky poutavé kresbě – ta zůstane, i když se barva dřeva postupně mění. Pro dřevo je charakteristická vysoká fotosenzitivita.

Čerstvé pořezané jádrové dřevo má velmi výrazné odstíny červenohnědé. S postupem času působením světla více tmavne. V interiéru postupně nabude tmavě červenohnědou až fialově hnědou barvu s tmavšími pruhy. Má středně hrubou texturu s poměrně velkými póry a přirozeným leskem. Vlákna směřují převážně přímo, občas střídavě. Africký padouk je velmi dobře odolává hnilobě, termitům a jinému hmyzu. Má výjimečně dlouhou životnost – řadí se do 1. třídy životnosti – tedy k dřevinám které nejdéle vydrží v exteriéru bez hnilobných procesů. Minimální životnost v exteriéru, plně vystavené povětrnostním vlivům, bez olejování, je 25 let.

Padouk bez povrchové úpravy

Využití padouku v exteriéru i interiéru

Architekti padouk milují kvůli unikátní barvě a dekorativní kresbě. Má široké využití především v exteriéru – jako decking, fasádní obklad, oplocení a venkovní nábytek. V Africe se používá na výrobu zemědělského nářadí a na výrobu člunů a vesel. Používá se také na výrobu dýh, exkluzivního nábytku, a díky mimořádné odolnosti vůči oděru je z něj výborný materiál i na vysoce zátěžové interiérové ​​podlahy, které navíc i skvěle vypadají!

Padouk podlaha je dostupná v obchodě Wood-point.cz jako masivní jednolamelová podlaha o tloušťce 15 mm nebo 20 mm, v šířkách 90 mm nebo 120 mm. Masivní podlaha se dodává bez povrchové úpravy, na místě pokládky je nutné podlahu přebrousit a povrchově upravit aplikací oleje nebo laku. Olej ještě více zvýrazní barvu a kresbu padouku, přičemž zachová přirozenou strukturu dřeva – póry nejsou zalité. Nevýhodou olejové povrchové úpravy je nutnost podlahu jednou za 3-5 let dle potřeby přeolejovat. Lakovaná podlaha je mnohem odolnější, nevyžaduje tak častou renovaci, ale póry jsou zality lakem a tak se příjemný kontakt se dřevem bosou nohou ztrácí. Navíc i když je lak odolnější vůči škrábancům, lokálně se dá jen těžko ošetřit aniž by oprava nebyla vidět.


Výhodou padouku je mimo jiné vysoká tvrdost. Oproti podlahám z dubu je až o 60% tvrdší, takže stopy po podpatcích, pádu těžších předmětů jsou méně viditelné. Africký padouk je mimořádně vhodný i do prostor s podlahovým vytápěním kvůli své vynikající rozměrové stálosti (maximální doporučená tloušťka masivní podlahy na podlahové topení je 15 mm). Na podlahové topení lze použít i dvouvrstvou podlahu Padouk – s tloušťkou pouhých 11 mm pro skvělé parametry tepelného odporu nebo 15 mm. Tato podlaha je také jednolamelová se šířkou lamely 100 nebo 120 mm a sestává ze dvou vrstev – vrchní vrstva 3 mm silný Padouk povrchově upravený olejem nebo UV lakem dle přání klienta. Spodní vrstva je 8 nebo 12 mm silná březová překližka – příčné ukládáné dřevo díky kterému dosahuje výrobek maximální možnou stabilitu. Dvouvrstvé podlahy jsou oproti masivním podlahám až o dvě třetiny stabilnější.

Výjimečná stabilita kterou oceníte zejména v exteriéru

Padouk patří mezi nejstabilnější druhy tvrdého dřeva na světě. Z tohoto důvodu můžete Padouk terasová prkna a exteriérový obklad bez obav montovat na skrytý spoj na klipy – při kterém nejsou viditelné šrouby ani klip. Terasa tak působí čistě – „nezdobí“ ji tisíce šroubů a mezi deskami se nezachytává nečistota a listy. Padouk terasová prkna se skrytým, viditelným nebo poloskrytým spojem si také můžete objednat v obchodě Wood-point.cz

Pokud se rozhodnete použít padouk v exteriéru, měli byste vědět, že na přímém světle poměrně rychlé bledne a desky postupně chytí stříbřitě šedou patinu. Proces šednutí na přímém slunci v exteriéru lze zpomalit aplikací UV oleje. Někteří lidé si z neodvratného procesu šednutí těžkou hlavu nedělají – spíše naopak – neumí se dočkat, dokud jejich padouk zešedne. Stříbřitě šedé dřevo nepůsobí rušivě a skvěle se kombinuje s jinými prvky v exteriéru.