Jakou podlahu na podlahové topení?

Máte jasno v tom, že topit budete „podlahou“, ale nejste si docela jistý, jaká podlahová krytina se může kombinovat s podlahovým topením? Nechcete se spolehnout na řeči prodejců, kteří Vás přesvědčují, že jejich podlaha se může bez obav používat v kombinaci s podlahovým topením, i když prodávají 3 cm hrubou smrkovou podlahu?

Opatrnost je při výběru podlahy opravdu na místě. Až dodatečně zjistit a na vlastní kůži pocítit sníženou účinnost topení není nic příjemné. A co je horší, nalepenou podlahu Vám žádný obchodník zpět nevezme a neproplatí náklady na montáž a demontáž. Proto i při výběru podlahové krytiny platí staré známé „důvěřuj, ale prověřuj“.

Nemusíte se omezovat výběrem materiálu, i když jste možná slyšeli „zaručené rady“ že například dřevo nebo koberce nejsou vhodným materiálem na podlahové topení.

Jak si tedy prověříte, zda je daná podlaha vhodná na podlahové topení?

Při výběru podlahové krytiny sledujte dva parametry – tloušťku podlahové krytiny a tepelnou vodivost. Dosazením těchto dvou proměnných do jednoduchého vzorce dostaneme hodnotu tepelného odporu materiálu. Samozřejmě čím nižší je tepelný odpor, tím bude podlahové topení ekonomičtější a efektivnější. Maximální hodnota tepelného odporu musí být nižší než 0,15 m²K / W (dle DIN 4725). Toto je mezní hodnota. Většina výrobců se však drží přísnějších kritérií – max. hodnoty tepelného odporu uvedené v EN 1264-3 a sice 0,10 m²K / W která zaručí skutečně komfortní průběh podlahového topení.

A teď zmiňovaný vzorec pro výpočet tepelného odporu:

vypocet tepelneho odporu

vysvětlení proměnných:

R je tepelný odpor v m2K / W,
d je tloušťka konstrukce v m
λ je součinitel tepelné vodivosti v W / (mK)

Pro výpočet tepelného odporu tedy potřebujeme dvě veličiny – tloušťku podlahy v metrech, kterou je třeba vydělit součinitelem tepelné vodivosti materiálu z kterého je podlaha vyrobena. Součinitel tepelné vodivosti se označuje symbolem λ – lambda. Jedná se o materiálovou konstantu, která se zjišťuje experimentálně. Příklad součinitele tepelné vodivosti pro jednotlivé materiály.

Materiál Součinitel tepelné vodivosti

W.m-1.K-1

bubinga 0,22
dub 0,20
jasan 0,15
buk 0,16
javor 0,17
smrk 0,12
borovice 0,14
suchý vzduch 0,024

Rozdíly v tepelné vodivosti materiálů jsou obrovské – sto až tisícinásobné rozdíly nejsou výjimkou.

Co se týče dřeva, velký vliv na tepelnou vodivost má především hustota dřeva. Čím je hustota dřeva vyšší, tím tepelná vodivost λ roste. Je to dáno rozdílnými hodnotami součinitele tepelné vodivosti dřevní substance a vzduchu. Průměrné hodnoty λ vzduchu jsou pouze 0,026 W.m-1.K-1 a dřevní substance jsou kolem 0,600 W.m-1.K-1

Hustší dřevo má vyšší podíl dřeva a málo vzduchu, takže je vhodnější na podlahové topení.

Z domácích dřevin je tedy nejvhodnější pro podlahové topení dubová podlaha. Ještě vhodnější jsou exotické dřeviny jako například dřevo ipe, jihoamerické cumaru ale i africká bubinga které se mohou pochlubit podstatně vyšší hustotou než náš dub. Viz parametry hustoty dubu a vybraných exotických dřevin (při zbytkové vlhkosti 12%):

dub 670 kg / m3

bubinga: 830 kg / m3

cumaru: 1070 kg / m3

ipe: 1050 kg / m3

Pokud tedy chceme podlahu s nejlepším přestupem tepla, vybíráme podlahu s co nejmenší tloušťkou a co největším součinitelem tepelné vodivosti.

Praktické informace k podlahám vhodným na podlahové vytápění:

  • vyhýbat se hrubým podlahám
  • většina dřevěných podlah splňuje kritérium vhodnosti pro podlahové vytápění při tloušťce do 15 mm. Vždy si však ověřte, aby tepelný odpor podlahy byl max. do 0,10 m²K / W
  • na zachování 100% kondice podlahy dodržujte ověřené postupy při pokládce dřevěných podlah na podlahové topení

Komentáře

  1. Konečne som našla tu správnu firmu, vďaka za obsiahle informácie. Plánujeme vačšiu plochu drevenej exotickej podlahy s vysokou odolnosťou ( psy, deti a pod), preto je dôležitá tvrdosť. Zároveň som mala obavy z podlahového kúrenia. Uvádzate, že ipe je velmi vhodne. Pokial by sme riešili aj rovnaku exteriérovu terasu, viete to zladiť tak, aby to vyzeralo rovnako? Co vybrať do interiéru, podlahu z masívu alebo 3- vrstvovu plávajúcu podlahu, co je drahšie a co je lepšie na podlahové kúrenie?Aka je hrúbka nášľapnej vrstvy pri 3- vrstvovovej? Radi by sme co najväčšie lamely.
    Farebne sa mi ale viac páči sucupira ako ipe, nechcem červenkasté, z tohto dreva je v ponuke len plávajúca podlaha, terasa nie? Keď porovnáte vaše produkty v sucupiru a ipe, co je vhodnejšie na podlahové vykurovanie. Idem objednať vzorky… Ďakujem pekne.

  2. Dobrý večer, vzorky by ste mali dostať v utorok. Čo sa týka podlahy na podlahové kúrenie, čím je tvrdšia tým je vhodnejšia na podlahové kúrenie. Viacvrstvové podlahy majú nosnú vrstvu z mäkkého dreva (breza,smrek, borovica….) ktoré majú nižšiu tepelnú vodivosť (viac k tomu je napísané v článku vyššie). Čo sa týka prechodu tepla cez podlahu, o niečo lepší je teda masív z tvrdých drevín ako viacvrstvové podlahy. Tie majú na druhej strane výhodu v tom, že sú podstatne stabilnejšie v porovnaní s masívom. Počiatočná investícia – lacnejšie sú viacvrstvové podlahy – tie sa dodávajú s povrchovou úpravou, takže ich potom nemusíte brúsiť a olejovať ako masív bez povrchovej úpravy, za čo si špecializované firmy a živnostníci účtujú okolo 15-20 EUR / m2. Masívnu podlahu ktorú si doma povrchovo upravíte zase oceníte v budúcnosti – škrabance úplne ľahko zakryjete, čo pri viacvrstvových podlahách nie je úplne jednoduché.

Diskuze je uzavřena.