Mahagon Sapeli: výjimečně přitažlivé africké dřevo

Sapeli patří k top dřevinám prodávaným na africkém trhu. Celosvětovou popularitu si získalo kvůli výjimečné atraktivitě a stabilitě. Považuje se jeden z nejvhodnějších druhů pro venkovní použití.

sap_masiv

Dřevo Sapeli (označované také jako Sapele nebo Sapelli) se často obchoduje jako typ afrického mahagonu. Na rozdíl od jiných dřevin, kdy se propojení s luxusní dřevinou používá jako reklamní trik při podpoře prodeje méně vzácných dřevin, v případě Sapeli obchodníci, kteří ho prodávají jako africký mahagon zase nejsou až tak docela odtrženi od reality. Mahagon se spojuje především s dvěma rody – a to zejména „Swietenia“ a „Khaya“. Sapeli sice patří do rodu Entandrophragma, všechny tři však patří do stejné čeledi (MELIACEAE). Propojení s pravým mahagonem (Swietenia macrophylla) je tedy skutečné, ne zcela vymyšlené.

Na trhu s exotickým řezivem se pod označením mahagon může ukrývat mnoho druhů – od pravého mahagonu přes Sapeli, Utile až španělsky cedr a mnohé další.

Na druhou stranu ne všechny druhy které se prodávají jako „mahagon“ mají stejně skvělé vlastnosti jako pravý mahagon a mohou se dramaticky lišit hustotou, barvou a stabilitou.

Sapeli se však v mnohém vyrovná mahagonu – excelentnímu dřevu červeno hnědých odstínů vynikajícímu na venkovní použití. Vezměte si to nejtypičtější využití Sapeli – jako materiál na okna a dveře, vzhledem k jeho stabilitě a skvělé odolnosti vůči hnilobě a povětrnostním vlivům.

 

obyvacka_sap

Vyrábějí se z něj také stylové podlahy, které se škálou zlatohnědých a hnědo červených odstínů působí velmi teplo, útulně ale zároveň elegantně a nadčasově.

Vzhled

Pro dřevo Sapeli je charakteristický střídavě točitý průběh vláken, který při radiálním řezu vytváří nádhernou výraznou pruhovanou kresbu kterou je často vidět na truhlářských výrobcích jako dveře, stoly či masivní nábytek.

Radiálně řezané Sapeli nejenže skvěle vypadá, ale je také stabilnější co z něj dělá velmi žádaný produkt.

Výskyt

Strom s botanickým názvem Entandrophragma cylindricum se přirozeně vyskytuje napříč celou Afrikou, mimořádně se mu daří zejména na západním pobřeží. K největším exportérem patří Pobřeží slonoviny, Kongo, Ghana a Kamerun.

Strom

Je docela běžné že průměr kmene přesahuje i 1,8 m. Sapeli je charakteristické velmi rovným kmenem na kterém nejsou téměř žádné větve až do výšky kolem 24 – 30 metrů (proto je Sapeli vždy skvělým zdrojem kvalitního širokého a dlouhého řeziva).

Sapeli má jen velmi tenkou vrstvu krémově bílého bělového dřeva, které prudce kontrastuje s červeně hnědým jádrem.

Vlastnosti

S janka tvrdostí až 1410 lb je Sapeli podstatně tvrdší než naše domácí dřeviny. Pro srovnání tvrdost dubu evropského je podle janka metody pouze 1120 lb. Po vysušení dosahuje hustotu kolem 670 kg / m3 (při zbytkové vlhkosti 12%). Navzdory střídavě točitému průběhu vláken je se Sapeli radost pracovat, navíc krása tohoto dřeva mluví sama za sebe.