Proč olejovat dřevěnou podlahu?

Nejeden nadšený majitel čerstvě položené dřevěné podlahy si říká: „K čemu ji vůbec natírat olejem? Vždyť to dřevo vypadá krásně i bez oleje. „A podlaháři často nevědí dát komplexnější odpověď jako že olej podlahu chrání. Před čím? Hlavním smyslem povrchových nátěrů – ať už laku nebo oleje je zvýšení odolnosti vůči vodě. Pracné a finančně poměrně náročné natírání podlah laky či oleji se dělá tedy kvůli tomu, aby podlaha vodu ale i jiné tekutiny lépe odpuzovala. Olej proniká hluboko do struktur dřeva, vyplňuje jeho póry čímž ho chrání před vodou a prodlužuje životnost.

Dnes se dají koupit oleje různých značek které se dělí na základní produkty s plnicí funkcí – které „jen“ pronikají do struktur dřeva, dále na tvrdé voskové oleje, které způsobí, že ošetřená podlaha je odolnější, jelikož tvrdý voskový olej zanechá na povrchu velmi tenký no tvrdý film, který lépe odolá rozlité vodě a zajistí lepší úroveň ochrany jako obyčejný olej.

Pak jsou tu ještě pigmentované oleje různých barevných odstínů díky kterým můžete podlahu tónovat do požadované barvy a na obnovení vzhledu a povrchu dřevěné podlahy se používají údržbové nebo obnovovací oleje.

Tvrdé voskové oleje – přiměřená ochrana a zachování přirozeného vzhledu podlahy

Moderní tvrdé voskové oleje jsou na přírodní bázi – obsahují pouze přírodní oleje a vosky rostlinného původu (např. slunečnicový olej, sojový olej, karnaubský vosk) a tím chrání dřevo přírodní cestou. Tvrdý voskový olej odpuzuje vodu, nečistoty a posiluje odolnost podlahy vůči oděru a opotřebení (samozřejmě podstatně vyšší odolnost vůči oděru se dosáhne lakováním podlahy).

Pro tvrdé dřeviny jako například Merbau, Cumaru, Jatoba, Meranti, IPE apod se doporučuje natřít podlahu nejdříve základním olejem, jelikož olej lépe pronikne do struktur dřeva. Teprve po zaschnutí a vytření přebytečného oleje se aplikuje druhá vrstva tvrdého voskového oleje.

Pokud podlahu ošetříte kvalitním olejovoskem, tak rozlitá káva, pivo, cola, ovocná šťáva nebo víno díky ochrannému filmu neproniknou hluboko do dřeva (jistý čas se dokonce díky ochranné vrstvě drží na povrchu) a proto takové nehody nezanechají na Vaší podlaze žádné vážné stopy , na rozdíl od podlah, které byly ošetřeny pouze základním olejem.

Tvrdý voskový olej zajistí podlaze vhodnou ochrannou vrstvu, která ji spolehlivě ochrání, ale přitom zachová její dokonalý přírodní vzhled, což se vždy nedá říci o podlahách které jsou zality samostatnou vrstvou laku. Navíc lak začne po letech praskat a šupinatět, co nevypadá velmi vábně.

 

Olej velmi příjemně zvýrazní barvu a strukturu dřeva

Olejováním podlahy získáte i bonus navíc: velmi decentně se zvýrazní přirozená barva, struktura a kresba dřeva. Olej podlahu ztmaví (na obrázku níže je olejované a neolejované ipe), proto pokud plánujete olejovat, vždy si vyhlédnutou značku a druh oleje nejprve vyzkoušejte na vzorku povrchově neupravené podlahy, počkejte dokud zaschne a aplikujte druhý nátěr. Různé značky transparentních olejů dokážou dřevo jinak vybarvit.

Raději zkoušejte na vzorcích několik druhů a značek, dokud nebudete 100% spokojeni s definitivním barevným výsledkem.

ipe_olej

Ultramat, hedvábný mat, polomat nebo lesk?

Co se týče lesku, olejována podlaha je po zaschnutí standardně matná. Stále častěji výrobci prémiových olejů poskytují na výběr několik stupňů lesku, nejen standardní mat. Hitem je hedvábný polomat, ale pokud se vám líbí lesklé podlahy, tak na trhu bez problémů seženete oleje v lesklém provedení.