Sucupira: kvalitní, elegantní podlaha když dáváte přednost teplé hnědé

sucupira_detailSucupira (lat. Bowdichia nitida) je dřevina rostoucí v Jižní Americe, především v Brazílii a Venezuele. I když v Latinské Americe je často využívaným materiálem na podlahy, v evropských domácnostech není zcela běžná
Ti, kteří se pro Sucupiru rozhodli alespoň nemají pocit, že zdobí interiér každého třetího souseda na ulici. Navíc má co nabídnout: teplé kaštanově hnědé, červenavě hnědé až tmavohnědé odstíny jádrového dřeva se světlým zlato-hnědým pruhováním a nepravidelnými vlákny vytvářejí nádhernou kresbu. Žilkování na tmavém dřevě vytváří dojem srsti v divočině žijících šelem. Přirozené barevné variace dřeva nejsou nijak zvlášť výrazné a proto podlaha působí decentním dojmem. Jemné náznaky zlatavých tónů dodávají této exotické dřevině přirozený teplý lesk. Bělové dřevo je na rozdíl od jádra podstatě světlejší – krémové až žlutohnědé barvy.

Charakteristika

Jádrové dřevo získává perfektní známky za odolnost – skvěle odolává rozkladu, dřevokazným houbám a vlhkosti, a je středně odolné vůči škůdcům napadajícím suché dřevo. Bowdichia nitida se vyznačuje i vysokou tvrdostí, podle Janka metody až 2700 (v lb), čímž se řadí k velmi tvrdým dřevinám. Sucupira je dvojnásobně tvrdší než bílý dub (quercus alba). Vysoká tvrdost způsobuje těžší opracovávání dřeva. Hustota dřeva dosahuje po vysušení na 12% hodnotu 700 kg na m3.

Hodnoty tangenciálního sesychání: 7,1%, radiální: 4,9%. Po vysušení je stabilní.

sucupira v interieri
zdroj:gaylordhardwoodflooring.com

 

 

 

Použití

Sucupira je mimořádně vhodná na podlahy všude tam, kde investor dává přednost teplému hnědému dřevu před tmavě hnědým, skoro až černým wenge.

Používá se nejen v domácnostech kde okamžitě vytvoří atmosféru teplého domova ale také v kancelářských prostorech pro zútulnění.

Cena a prodej

Z neobyčejné exotické podlahy Sucupira se můžete těšit i Vy. Objednat si ji můžete v eshopu jako masivní podlahu, nebo jako vícevrstvou, s lepší stabilitou.

Cena se při dvouvrstvé podlaze (nášlapná vrstva 3 nebo 4 mm + vysoce kvalitní březová překližka se stabilizační funkcí) začíná na cenově dostupných 1200 Kč za m2 (při šířce 90-105 mm) a pohybuje se až do 2525 Kč / m2 za podlahu o šířce 190 mm.