Wenge: tropické dřevo s unikátním vzhledem

Wenge (latinsky Millettia Laurentiis) je velmi zajímavé tropické dřevo které skvěle vypadá díky střídání tmavohnědých a světlejších trachejí, které mu dodávají skutečně výjimečný vzhled a charakter.

Roste v centrální a západní Africe (především v zemích Zair, Kamerun a Gabon).
Wenge má blízkou příbuznou dřevinu Taub (Millettia stuhlmannii), která je známá jako Panga-Panga. Ta se exportuje především z Tanzanie a Mosambiku. Panga Panga má podobnou vláknitost, mechanické vlastnosti i tmavé zbarvení jako Wenge, je však o něco levnější. Kvůli podobným charakteristikám a vzhledu se s Wenge často zaměňuje a nejednou se tyto druhy i spolu míchají.

Obě dřeviny Panga Panga i Wenge jsou dostatečně tmavé a to, aby se používaly jako náhrada za ebenové dřevo.

Trvanlivé dřevo pochází z listnatých stromů, které dosahují výšky 18-20 m s průměrem kmene kolem 60-100 cm.

Vzhled

Jádrové dřevo je tmavě hnědé s tmavým černým žilkováním a střídavými hustými bledšími proužky světlého a tmavšího parenchymatického pletiva. Kombinace světlých proužků s tmavě hnědým dřevem dodává Wenge mimořádně atraktivní vzhled. Barevné rozdíly nejsou nijak extra výrazné a nepůsobí rušivě. Proto je tato dřevina jednou z top voleb interiérových designérů, nejen na podlahy, ale i nábytek. Wenge však nevykazuje barevnou jednotnost okamžitě po skácení, ale prochází poměrně velkými barvenými změnami od nažloutlé, když je čerstvě nařezané až po tmavě hnědou až černou když je odležené. Tento proces trvá i několik měsíců. Na povrchu jsou sotva viditelné jemné vrypy, které vypadají jako kdyby ho pohladili drápky malé šelmy.

Dřevo je charakteristické převážně rovnými vlákny, nepravidelnou hrubou texturou, vysokou pórovitostí a nízkým leskem. Patří k předním druhém tmavého dřeva a stále častěji se používá i jako náhrada za eben. Atraktivní kresba je spolu s luxusně působící čokoládově hnědou barvou vizuální pastvou pro oči.

wenge-detail

Charakteristika

Wengé se vyznačuje poměrně vysokou tvrdostí (podle Janka škály 1620 lb), pevností a hustotou, která dosahuje při vysušení na 12% přibližně 830 kg / m3. Schne poměrně pomalu a při procesu sušení je důležité dávat pozor na to, aby se netvořily povrchové prasklinky. Obecně jsou však deformace během sušení jen velmi nízké. Tangenciální sesychání dosahuje hodnoty 9,1%, radiální 5,9%.

Ceněnou charakteristikou této africké dřeviny je i odolnost vůči oděru. Přirozená odolnost proti oděru je vynikajícím předpokladem pro namáhané podlahy například ve veřejných budovách, v kancelářích a všude tam, kde je hustý pěší provoz. Wengé podlaha je velmi praktická i v domácnostech: dámy se nemusí strachovat, že po zkoušení nových bot zůstanou na podlaze otisky podpatků. Žádné viditelné stopy na podlaze nezanechají ani jiné předměty, kterými se v domácnosti běžně hýbe – například židle.

Wenge se považuje za trvanlivou dřevinu – řadí se do druhé třídy životnosti, což znamená, že vydrží kolem 40-50 let, pokud není povrchově upravené a pokud je částečně vystaveny povětrnostním podmínkám. Povrchově upravené umístěné v interiéru však vydrží mnohem déle než 50 let – jeho tropickou krásu může obdivovat i několik generací.

wenge-dosky

Použití

 

Díky své tvrdosti, pevnosti a hustotě je wenge skvělým materiálem nejen na podlahy, ale i schodiště, dveře, vyrábějí se z něj také dekorativní dýhy které se dále používají pro různé obklady a nábytek. Stále častěji je Wenge vyhledávaným materiálem na podlahy, nejen kvůli svým dobrým vlastnostem, ale především pro jeho poutavý vzhled. Není divu, že Wenge dekor je takový oblíbený i u jiných než dřevěných výrobcích, které se snaží napodobit (ne moc úspěšně) jeho jedinečný vzhled.

Člověk by očekával, že tato dřevina dobře ukáže na hudebních nástrojích – to sice možná ano, ale rozhodně se nepoužívá na výrobu akustických kytar, kvůli výše zmíněné pórovitosti, která tlumí zvukové vlny.

Cena

Wenge se řadí k dražším dřevinám. Jelikož se jedná o tropické dřevo s atraktivním vzhledem a dobrými mechanicko-fyzikálními vlastnostmi, vyšší cena nepřekvapuje.

V internetovém obchodě Wood-point.cz je možnost zakoupit podlahu Wenge jako masivní desky s pero drážkou o šířce 120 a 140 mm, o tloušťce 20 mm. Jiné rozměry na požádání. V závislosti od požadovaných rozměrů se cena takovéto masivní dřevěné podlahy pohybuje od 2484 Kč / m2 (pro šířku 120 mm) do 2757 Kč / m2 při šířce 140 mm.

Cenově dostupnější jsou vícevrstvé podlahy (dvoj, či třívrstvé) s nášlapnou vrstvou z Wenge o tloušťce 3 nebo 4 mm, která umožňuje i opakované přebroušení. Cena takové podlahy začíná již na 1638 Kč / m2 při šířce 90-105 mm. Kromě příznivější ceny je výhodou vícevrstvé podlahy i větší stabilita, která se dosáhne lepením více vrstev kolmo na sebe, především díky kvalitní březové překližce, která si lépe poradí se změnami vlhkosti a teploty na místě, kde je podlaha položena. V neposlední řadě je velkou výhodou vícevrstvých podlah skutečnost, že se dodávají již povrchově upravené, takže při pokládce ušetříte na broušení a olejovaní / lakování.

 

obrázky zdroj: http://www.woodworkerssource.com