Jatoba je jihoamerická dřevina, s přirozeným výskytem v Brazílii, Peru, v Mexiku, Guatemale, ale roste i na většině jihoamerických ostrovů. Často se označuje názvem Brazilská třešeň (tento název se používá zejména v Brazílii v podlahářském byznysu, není to třešeň, ale patří do čeledi Fabaceae). Tento název si vysloužila kvůli tomu, že se barevně podobá domácí třešni, ale prodává se také pod názvy Copini, Courbaril, Guapinol, Algarrobo, Locust, Jutai.
Listnatý strom dorůstá do výšky až 40 m s průměrem kolem 1,5 m. Biologický název je Hymenaea courbaril. Na světových trzích je Jatoba vyhledávanou dřevinou, kvůli svým vynikajícím vlastnostem: je mimořádně tvrdá, těžká a s vysokou hustotou. V zemích přirozeného výskytu byly její plody po dlouhá staletí zdrojem obživy a používala se také na výrobu tradičních léčiv. Pro místní obyvatelstvo představovalo v minulosti ovoce Jatoby jednu z hlavních potravin. Z kůry si dělali čaj. Pryskyřice, kterou strom produkuje se využívá k výrobě barev a laků.
Vzhled
Dřevo má velmi atraktivní škálu barev od vínově červené, přes tmavší červeně hnědou, až po oranžové odstíny, někdy s tmavším šedohnědým pruhováním. Jednotlivé desky mohou mít výrazně odlišné barvy.
Čerstvě nařezané jádrové dřevo má odstíny oranžovohnědé a lososově načervenalé, které postupně tmavnou do červeno hnědé. Bělové dřevo je poměrně široké a mnohem světlejší – narůžovělé, krémové a světle žluté barvy a netmavne tak, jako jádrové dřevo. Má přirozený lesk a textura je hodnocena jako středně hrubá. Vlákno je obvykle točité.
Charakteristika
Jatoba je dřevo top kvality. Je velmi trvanlivé a odolné vůči hnilobě a termitům. Vyznačuje se vysokou hustotou a tvrdostí (podle Janka škály až 2350). Vysoká tvrdost (téměř dvojnásobně tvrdší než dub) je dobrým předpokladem pro namáhané podlahy – skvěle odolává škrábancům, stopám po podpatcích, proto se s oblibou používá i v komerčních prostorech.
Použití
Pro své krásné, teplé barevné odstíny a vynikající charakteristiky je Jatoba jedním z top vyhledávaných materiálů na podlahy. Používá se však i v interiérové a exteriérové truhlařině: na okenní rámy, výrobu nábytku, zábradlí, hudebních nástrojů, zvláště se používá na podlahy a schody jelikož je tato dřevina vysoce odolná proti opotřebení.