Dub červený: cenově dostupná, tvrdá dřevina která perfektně ladí s jakýmkoli interiérem

quercus rubra detail

Předností dubu červeného (Quercus rubra) je sytější barva jako u příbuzných druhů – vyznačuje se načervenale hnědou barvou. Má méně výraznou kresbu jako dub bílý (quercus alba), i když se na něj dost podobá. Barevně i kresbou působí spíše decentně, takže se dá výborně zkombinovat s jakýmikoli barvami a vzory interiéru.

Jádrové dřevo má červenavě hnědou barvu, bělové dřevo je světle hnědé barvy a ne vždy se dá spolehlivě odlišit od jádra. Bělové dřevo však není považováno za vadu. Vlákna jsou obvykle přímé, se středně silnou až hrubou a nerovnoměrnou texturou. Charakteristická je také vysoká pórovitost.

Výskyt

Dub červený je velmi rozšířen na severovýchodě USA a v jihovýchodní Kanadě. Listnatý strom dosahuje výšky kolem 18-21 m a s průměrem kmene od 50-100 cm. Zajímavostí je, že se dožívá 300 – 500 let.

Díky svému rozšíření v severní části amerického kontinentu se často označuje jako „Nothern red oak“ (pod tímto názvem je znám zejména v USA a Kanadě). Jeho příbuzný druh – Q. falcata je známý jako „southern red oak“ nebo Spanish oak (s výskytem na jihu Spojených států).

 

dub cerveny bez povrchovej upravy
dub červený bez povrchové úpravy

 

 

Charakteristika

Jedná se o dřevo s vysokou tvrdostí (tvrdost je podle Janka škály 1 220 lb). Hustota po vysušení na 12% dosahuje 700 kg / m3. Suší se pomalu. Během sušení, ať už na vzduchu nebo v sušičce je třeba této dřevině věnovat zvýšenou pozornost, aby nedošlo ke vzniku nežádoucích trhlinek a prasklin. Dřevo je středně pevné, ale dobře se ohýbá. Horší známky už dostává za životnost, jelikož špatně odolává dřevokazným škůdcům. Proto je vhodné použití v interiérech, kde je chráněno před vlhkostí a škůdci.

Použití

Červený dub se používá především k výrobě dřevěných podlah, dekorativních dýh a v interiérové truhlařině.

Prodej a cena

Dub červený patří k cenově dostupným dřevinám – je levnější než příbuzný dub bílý.

Internetový obchod Wood-point.cz nabízí dub červený k prodeji ve třech různých variantách: jako masivní podlahu, jak dvouvrstvou a třívrstvou podlahu. Cena za m2 například dvouvrstvé podlahy začíná na bezkonkurenčních 1200 Kč / m2 (šířka 90-100 mm, tloušťka 11 mm). Atraktivní působící velkoplošná podlaha se šířkou 140 mm a tloušťkou 19 mm (z toho nášlapná vrstva až 4mm) může být Vaše už za 2156 Kč / m2.

Masivní dřevěná podlaha vychází při šířce 140 mm a tloušťce 20 mm podstatně výhodnější -jen 1583 Kč / m2. Zde je však třeba počítat s dalšími náklady na povrchovou úpravu (jelikož masivní dřevěnou podlahu dodáváme bez povrchové úpravy).

podlaha dub am v kupelni

obr. zdroj:  woodworkerssource.com, hullforest.com