Neodolatelná Bubinga

Bubinga vľavo lakovaná, vpravo bez povrchovej úpravy

Růžovo-červená až tmavě červenohnědá barva dřeva s tmavě fialovým až černým pruhováním je nepřehlédnutelná vizuální kombinace. Bubinga (Guibourtia spp) má zkrátka v kategorii exotických dřev nezpochybnitelnou autoritu.

Čtěte dál a dozvíte se další výjimečné vlastnosti tohoto neodolatelného dřeva, známého také pod názvem Kevazingo.

Strom

Stromy produkující dřevo Bubinga (Guibourtia spp) jsou doma v rovníkové a západní Africe. Dorůstají do výšky 40-45 m, výjimečně až do 50 m, s průměrem kmene kolem 1-2 m.

Díky nadstandardním rozměrům – zejména průměru kmene se tyto stromy dají nařezat na obrovské masivní desky z nichž se vyrábějí luxusní celomasivní jídelní nebo kancelářské stoly mamutích rozměrů s cenou i několik tisíc eur.

Vzhled

Čerstvě nařezané růžovo-červenohnědé dřevo postupem času tmavne do hnědočervené barvy s tmavě fialovými pruhy.

Bělové dřevo je světlé slámové barvy která s jádrem silně kontrastuje. Podobně jako u většiny dřevin, i v případě Bubingy se cení jádrové dřevo.

I když je Bubinga převážně rovnovláknitá, často se také vyskytuje náhodný, nepřímý průběh vláken a neuspořádaná kresba. V závislosti na způsobu řezání dřevo ukáže různé kresby například efekt „Plamen“ při řezu na čtvrtiny. Textura je velmi rovnoměrná, jemná až středně jemná s mírným přirozeným leskem.

Vlastnosti: tvrdost, vysoká hustota a velmi dlouhá životnost

Dřevo Bubinga je velmi tvrdé a dost těžké, s průměrnou hmotností kolem 830 kg / m3 při vysušení na 12%, což je ideální hodnota pro použití v interiérech.

Schne poměrně rychlé, po vysušení si zachovává tvarovou stálost. Tangenciální sesychání dosahuje hodnoty 8,6%, radiální 5,3%.

Bubinga má vynikající parametry tvrdosti – podle Janka škály 2610 v lb, což je dobrá zpráva pro všechny výrobky z této dřeviny, zejména podlahy – ty tak snadno ostré předměty (například podpatky), nezničí.

bubinga bez PU

Dřevo je charakteristické také dlouhou trvanlivostí, řadí se do druhé třídy životnosti, což znamená životnost více než 50 let je-li chráněna před nepřízní počasí, 30 let částečně vystavena povětrnostním podmínkám a 15-25 let když je nechráněná v exteriéru. Je také dost odolná vůči plísním a dřevokazným škůdcům.

Bubingu milují výrobci exkluzivního nábytku – ti ji používají buď jako masiv nebo jako dýhu. Slouží také k výrobě hudebních nástrojů. Díky charakteristickému zbarvení, kresbě a výjimečným vlastnostem tvrdosti, hustoty a tvarové stálosti je to perfektní materiál na podlahy. Podlahu z této dřeviny si můžete zakoupit i v internetovém obchodě Wood-point.cz

Cena

Bubinga patří do střední až vyšší cenové kategorie. Podlahu lze objednat ve formě masivních desek nebo jako vícevrstvou podlahu.

Cena masivní dřevěné podlahy začíná od 2229 Kč / m2 (elegantní šířka 120 mm).

Cenově dostupnější je dvouvrstvá lepená podlaha s nášlapnou vrstvou (o tloušťce 3 nebo 4mm) která začíná na bezkonkurenčních 1439 Kč za m2.

Obrazky zdroj: http://www.woodworkerssource.com