Dřevo Iroko: stylové a trvanlivé řešení pro exteriér i interiér

Iroko (Chlorophora excelsa), obchodované také pod názvem Kambala je kvalitní dřevo které je doma v západní a centrální Africe.
Jemné tóny elegantní zlatohnědé s působivou kresbou v kombinaci s vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám předurčují tento materiál pro exteriérové použití – dřevěné fasády, ploty, terasy, zahradní nábytek, venkovní stavební konstrukce, stavbu lodí a člunů. Často se používá jako levnější náhrada teaku (Tectona grandis), proto se Iroko také nazývá i „africký teak“.
Iroko je ideální pro ty, kteří chtějí velmi odolné dřevo s přirozeně bledším zbarvením.
Tato africká dřevina má široké uplatnění nejen venku, ale i v interiérech – s oblibou se používá na podlahy, schody a také v interiérové truhlařině.

IROKO – VZHLED

iroko-material

Jádrové dřevo je zlatohnědé barvy, která postupem času na vzduchu více tmavne se světlými žilkami které vynikají především na tangenciálním řezu. Jádrové dřevo lze spolehlivě odlišit od bělového, které je světle žluté až žluto bílé barvy. Průběh dřevních vláken je nepravidelný, co se ukazuje na radiálním řezu jako pruhovaná kresba a na tangenciálním jako figurální kresba.
Iroko má velmi dobře viditelné letokruhy. Ať už se rozhodnete pro IROKO jako materiál do exteriéru nebo interiéru – výsledný produkt po ošetření olejem svůj v středoevropských končinách neotřelý tropický původ rozhodně nezapře.
Iroko si můžete zakoupit v internetovém obchodě Wood-point.cz jako terasová prkna, fasádní obklad, masivní podlahu (kromě tloušťky 20 mm je k dispozici i 14 mm tloušťka vhodná i na podlahové vytápění) případně jako vícevrstvou podlahu.
iroko terasa
Iroko dřevěná masivní podlaha
Iroko dvouvrstvá podlaha s povrchovou úpravou

Materiál dodávaný obchodem Wood-point.cz je ve výborné kvalitě FAS (minimum 90% desek čisté bez bělového dřeva, prasklin, výrobních či jiných vad.

Trvanlivost a vlastnosti

Jádrové dřevo je velmi odolné – řadí se do třídy trvanlivosti I-II, což znamená že trvanlivost v exteriéru (nechráněné před deštěm a sněhem) bez impregnace je minimálně 25 let. Po ošetření olejem se trvanlivost ještě více prodlužuje. Bělové dřevo na rozdíl od jaderného není odolné (třída V) a je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem.
Iroko má hustotu kolem 650 kg / m3 při vysušení na 12%. Schne poměrně dobře a rychle, po vysušení je již tvarově stabilní s nízkou tendencí k deformacím.

iroko_p

Ošetření povrchu
Dřevo Iroko obsahuje také ve vodě rozpustné složky. Ošetření s produkty na bázi vody může způsobit bílé skvrny. Na terasová prkna a fasádní obklady IROKO se doporučuje používat nerezové šrouby a spojovací materiál, třeba se vyhnout jakémukoliv kontaktu s železnými předměty, jelikož ty mohou korodovat a vytvářet na povrchu dřeva černé tečky a skvrny.

Info pro profesionály:

Hustota 650 kg / m3 (vlhkost 12%)
Tangenciální sesychání 5,40%
Radiální sesychání 3,50%
Janka tvrdost 1260 v lb
Trvácnost ***** (1-2. třída)
Stabilita středně stabilní
Odolnost vůči houbám odolné až velmi odolné
Odolnost vůči škůdcům napadajícím suché dřevo odolné
Odolnost vůči dřevokaznému hmyzu jádrové dřevo odolné
Pevnost v ohybu 87 N / mm²
Modul pružnosti 12840 N / mm²
Pevnost v tlaku (rovnoběžně s vlákny) 54 N / mm²
Pevnost ve smyku 12,4 N / mm²