Dřevo, které se prodává pod názvem Tali (bot. název Erythrophleum suaveolens, Erythrophleum ivorense) pochází z vlhkých lesů tropické Afriky. Název „Tali“ se používá především v kontinentální Evropě, v Británii se používá k označení této tvrdé africké dřeviny název Sasswood.
Vzhled
Bělové a jádrové dřevo jsou snadno odlišitelné. Tenká běl (3-6 cm) je světlé, krémově žluté, žlutošedé až šedé barvy. Jádrové dřevo je těsně po řezání žluté až oranžovohnědé barvy. Postupně tmavne do hnědožluté až červenohnědé, často s tmavšími pruhy. Tali má však velmi širokou škálu barevných odstínů, v závislosti na lokalitě a podmínkách růstu. Například dřevo pocházející z východní Afriky je o něco bledší než typické Tali. Vlákna jsou nepravidelná, často propletená, točitá, Tali je charakteristické hrubou texturou a středním leskem.
Vlastnosti
Tato dřevina je velmi odolná vůči plísním a dřevokaznému hmyzu, proto je vděčným materiálem na terasy. S oblibou se také používá ve stavebnictví, na stavbu mostů či elektrických sloupů.
Tali se vyznačuje vysokou hustotou, okolo 900 Kg/m3 (při 12% zbytkové vlhkosti). Schne pomalu, parametry sesychání radiální kolem 5,1-5,8%, tangenciální kolem 8,4-8,6%. Tato dřevina se považuje za středně stabilní až stabilní, jakmile projde procesem sušení. Výhodou je také vysoká tvrdost Tali – v Janka škále kraluje na předních příčkách s hodnotou 2922 lb.