Podlaha na terasu: když vyhraje dřevěná

Výběr podlahy na terasu neradno podceňovat, i když se ve srovnání s celým projektem domu zdá jako maličkost, kterou každý zvládne „levou zadní“. Terasu třeba brát jako součást celé stavby, která by měla zapadat do prostředí a do plánované zahrady. Při rozhodování je třeba zvážit kromě vzhledu i účel samotné terasy, finanční nároky a požadavky na údržbu.

Zcela jistě nešlápnete vedle, pokud se rozhodnete pro přírodní materiály. Například takové dřevěné podlahy na terasu: ty nejsou jen současným hitem, ale jsou ověřeným materiálem, který již staletí zkrášluje příbytky. Pokud si vyberete kvalitní terasová prkna, můžete si být jisti, že ve vynikající kondici vydrží několik desítek let. Odolnost vůči povětrnostním vlivům a dlouhá životnost se však odráží na vyšší ceně terasového dřeva.

Levné dřevo vyžaduje více péče a dřívější výměnu

Například naše domácí dřeviny jako smrk či borovici koupíte velmi levně (již od 240 Kč / m2), ale mají měkké dřevo vyžadující náročnou údržbu (pravidelné olejování minimálně dva krát ročně), přičemž nevydrží dlouho – počítejte s tím, že po cca 10 letech budou známky opotřebení tak viditelné, že je budete muset vyměnit (borovice je o něco odolnější než smrk).

Popraskané a rozkládající se dřevo nejenže po estetické stránce působí odpudivě, může být i pořádně nebezpečnou záležitostí pokud byla narušena jeho pevnost. Navíc, při levném dřevě po čase přestane mít smysl investovat peníze do drahých ošetřujících olejů na vylepšení jeho vzhledu a kondice, většina lidí po pár letech terasu z měkkého dřeva vymění.

Zajímavou alternativou pokud chcete terasové dřevo pocházející z našich zeměpisných šířek, je tepelně upravená borovice, známá pod názvem Thermowood. Tepelnou úpravou se životnost dřeva prodlouží na 25-30 let a zlepšují se i další mechanické a fyzikální vlastnosti. Tepelně upravená borovice má sníženou absorpční schopnost vlhkosti až o 50% a může se pochlubit mnohem lepší rozměrovou stálostí ve srovnání s tepelně neupravenou borovicí. Co se týče nákladů, ty jsou ve srovnání s dostupnými měkkými dřevinami někde úplně jinde – běžná cena je kolem 1100 Kč za m2.

Tvrdá, odolná, trvanlivá a barevná exotika

Do vnějšího prostředí se mimořádně hodí exotické dřeviny jako Ipe, Cumaru, Massaranduba, Padouk, Garapa, Iroko, Tali a podobně. Tropické dřeviny nabízejí kromě vysoké odolnosti a extrémně dlouhé životnosti (50 let +) i tu výhodu, že si můžete vybírat z několika barevných odstínů které jsou přirozené a proto vypadají mnohem lépe než když chce někdo násilím terasu „vylepšit“ jinou než jeho přirozenou barvou.

Pokud se Vám líbí odstíny syté žlutohnědé a medově hnědé, určitě budete spokojeni s terasou Garapa.

Pokud preferujete odstíny hnědočervené, vsaďte se červené cumaru.

terasová prkna cumaru

Pokud chcete červené přidat, zvolte massarandubu. Pokud požadujete aby červené odstíny dřeva terase dominovali, zvažte padouk.

Chcete-li světlejší hnědo-žlutou, skvělou volbou je žluté cumaru. A v případě, že chcete mít terasu s nádhernou škálou odstínů hnědé – od žlutohnědé přes červenohnědou až po hnědo-olivovou, tak nedáte dopustit na Ipe – crème de la crème terasových prken. IPE je dřevo nejen výjimečné krásy, ale i kvality – je velmi stabilní, odolné vůči dřevokazným houbám, plísním a škůdcům s mimořádně dlouhou životností (řadí se do 1. třídy životnosti). V případě, že se IPE pravidelně jednou ročně udržuje terasovým olejem, dokáže dosáhnout životnost i 75 let. Samozřejmě kombinace výjimečné krásy a perfektních parametrů tvrdosti, hustoty, stability, odolnosti a životnosti něco stojí. V obchodě Wood-point.cz si můžete zakoupit terasová prkna IPE od 2075 Kč / m2.

ipe_terasa
terasová prkna ipe

Exotická terasová podlaha vydrží déle

Ohromující životnost některých druhů exotických dřevin je dána jejich vysokou hustotou. Například IPE má hustotu 1050 kg / m3 (při vlhkosti 12%), cumaru až 1070 kg / m3, borovice lesní 510 kg / m3 a smrk má hustotu pouze 440 kg / m3,

Porovnáním parametrů hustoty, které mají výrazný vliv na životnost terasy najednou zjistíte, proč se za exotické dřeviny s vysokou hustotou a tvrdostí vyplatí připlatit. Navíc tvrdší a hustší dřeviny jsou zpravidla odolnější vůči houbám, plísním a dřevokazným škůdcům.

Terasa z „exotiky“ Vás však nemusí stát majlant. Na trhu jsou k dispozici i cenově dostupné dřeviny, které se pohybují co se nákladů týče, někde na úrovni termoborovice. Z cenově dostupnějších zmiňme alespoň Garapu, kterou můžete mít od 1146 Kč/ m2 (Garapa se řadí do 3. třídy životnosti), cumaru od 1283 Kč / m2 (1. třída životnosti) a massaranduba od 1338 Kč / m2 (1 třída životnosti) .