Dřevěná terasa nejenže skvěle vypadá, ale ze stavebního či ekologického hlediska nemá konkurenci. Není divu, že dřevo láká stále více investorů.
K tomu, aby terasa dobře vypadala nejen těsně po montáži, ale i po letech či dokonce desetiletích, je nutné striktně dodržovat jisté zásady. Je dobré se s nimi seznámit ještě před objednáním materiálu. Když je vše přichystáno na montáž, výměna materiálu či další změny vyjdou pořádně draho.
Následující text popisuje, na co si dát pozor v případě, že se rozhodnete realizovat terasu svépomocí.
Výběr dřeviny
Terasu můžete mít z levných domácích dřevin jako je smrk nebo borovice (ty však v exteriéru dlouho pěkné nevydrží a po pár letech může levné tlející dřevo narušit samotnou pevnost terasy.
Mnohem vhodnější pro exteriérové použití je tepelně upravené dřevo známé jako Thermowood – které má podstatně delší životnost a lepší parametry stability než tepelně neupravené dřevo. Cenově se thermowood pohybuje na úrovni exotických dřevin, které mají dlouhou životnost, tvrdost a odolnost danou přirozeně, bez dalších zásahů člověka.
Mimořádně vhodné jsou na terasy dřeviny s vysokou tvrdostí, odolností vůči vodě a dlouhou přirozenou trvanlivostí v exteriéru jako například IPE, Cumaru či Massaranduba.
Hladký nebo drážkovaný profil?
Terasová prkna se dodávají buď s hladkým nebo drážkovaným profilem. Drážkovaný profil se často označuje jako protiskluzový, i když žádný průzkum neprokázal nižší riziko smyku ve srovnání s hladkými terasovými prkny. Spíše naopak, drážky poskytují kluzkým řasám a houbám množství zákoutí pro nerušený růst, proto spíše doporučujeme hladký profil.
Typ spoje
Před objednáním terasových prken se budete muset rozhodnout, jakým způsobem se budou desky k podkladovým hranolem připevňovat. Nejkrásnější je pohled na „čistou“ dřevěnou terasu, která není poseta stovkami nerezových šroubů – to umožňuje tkz. 100% skrytý spoj.
Ne všechny dřeviny jsou vhodné na 100% skrytý nebo poloskrytý spoj, pro bezproblémové užívání terasy doporučujeme 100% skrytý nebo poloskrytý spoj na terasová prkna Ipe, Padouk a Teak.
Doporučené rozměry
Terasová prkna se dodávají standardně o tloušťce 20, respektive 22 mm. Při této tloušťce si můžete být jisti pevností a stabilitou Vaší soukromé terasy. Pro veřejné prostory a všude tam, kde je hustý pěší provoz – chodníky, terasy restaurací, hřiště … se doporučují o něco tlustší terasová prkna – od 27 až do 35 mm.
Při běžné tloušťce 20 mm je vhodná šířka desky od 90 až do 120 mm. Při širších deskách (např. 145 mm) je třeba počítat s tím, že se bude více projevovat sesychání a tvorba prasklin.
Kontrola zbytkové vlhkosti
Po skácení má dřevo, v závislosti na lokalitě a druhu dřeviny vlhkost kolem 60% a více – v každém případě je takto vysoká vlhkost nepoužitelná na další zpracování dřeva – materiál se bude deformovat, praskat a může se zcela znehodnotit. Přesně proto, aby se předcházelo tímto problémem se dřevo suší – aby se z vlhkého, tvarově nestálého materiálu stal materiál, jehož vlastnosti se budou měnit už jen minimálně. Do exteriéru je vhodné řezivo s vlhkostí kolem 20% nebo méně. Dvacetiprocentní rovnovážná vlhkost se dá dosáhnout i přirozeným sušením na vzduchu. Nevýhodou přirozeného sušení vzduchem je skutečnost, že při vlhkosti kolem 20% je dřevo stále napadnutelné dřevokaznými škůdci. Nižší vlhkost lze dosáhnout pouze sušením v sušičkách – takto sušené řezivo se označuje zkratkou KD.
Je proto důležité, aby terasová prkna (ať už jsou z jakékoliv dřeviny), byly sušené v sušičce, na vlhkost ideálně okolo 14% (+ -3)%. V tomto intervalu vlhkosti je totiž dřevo nejlépe chráněno před napadením dřevokaznými houbami a škůdci a není nutná jeho další impregnace.
I ty nejlepší ochranné oleje při vlhkosti kolem 20% degradaci materiálu přinejlepším zpomalí, ale riziko napadení nedokážou zcela vyloučit. Spolehlivou ochranou terasy před napadením dřevokaznými škůdci je tedy výlučně průmyslově sušené dřevo s vlhkostí kolem 14%.
Prkna skladujte na suchém místě v originálním balení
Až do momentu montáže je důležité, abyste prkna skladovali na suchém místě svázané po 4-5 kusech přesně tak, jak Vám byly dodány – předejdete tím jejich případnému kroucení.
Podkladové hranoly
Pro nosné konstrukce jsou nejvhodnější dřeviny s vysokou přirozenou trvanlivostí a odolností – například Angelim, Tatajuba, Tali … které zajistí odolnost vůči deformačním silám. Na podkladových hranolech nešetřete, i když jejich přímo nebude vidět – od nich také závisí pevnost a odolnost terasy. Jednotlivé hranoly by měly vedle sebe ukládat na šířku 30 až 40 cm.