Cumaru terasa je krásná, odolná a levnější než IPE

Cumaru terasa má dlouhou životnost, krásnou kresbu a v mnohém se může srovnávat s podstatně dražším IPE.

Díky skvělým parametrům hustoty, tvrdosti a životnosti je cumaru jednou z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších dřevin světa která se využívá na terasy, fasády ale i na interiérové podlahy.

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma výjimečnými dřevinami? Cena …

Běžná tržní cena Ipe terasových prken se pohybuje od 2 700 – 3 200 Kč / m2 v závislosti na rozměrech a typu spoje, náklady na cumaru jsou přibližně o 30% nižší – běžná cena je od 1640-1900 Kč / m2.

Obě dřeviny si však můžete pořídit výrazně levněji, pokud si je objednáte z internetového obchodu Wood-point.czIpe terasová prkna koupíte od 2075 Kč / m2 a cumaru od 1280 Kč / m2.

Žluté cumaru terasová prkna

 

cum-2

Oba druhy – IPE i cumaru pocházejí z Jižní Ameriky, nejrozšířenější jsou v Brazílii, Peru a Bolívii.

Cumaru s botanickým názvem Dipteryx odorata (žluté cumaru) je dřevina s vysokou hustotou (1070 kg / m3), která dokonce v tomto důležitém parametru překonává nákladnější IPE (s hustotou 1050 kg / m3). Navíc cumaru se nachází v žebříčku hustoty dřevin na prvním místě. Viz graf níže:

hustota_drevin

Co se týče tvrdosti, jsou také srovnatelné – cumaru s tvrdostí podle Janka metody 3540 lb a Ipe 3680 lb. Tvrdost a hustota jsou tedy téměř identické, uvedeným parametrům tvrdosti, hustoty a pevnosti se ani jen zdaleka nepřibližuje ani jedna evropská dřevina.

Vysoká odolnost vůči škrábancům

Výjimečná tvrdost Cumaru a IPE se osvědčila na extrémně namáhaných terasách. Obě dřeviny skvěle odolávají škrábancům a proto jsou vhodné pro lidi s aktivními malými dětmi a pro majitelé psů.

Dlouhá životnost: terasa bude při pravidelné údržbě sloužit déle než 50 let

Co je však nejdůležitější, obě dřeviny se vyznačují extrémně dlouhou životností, zařazují se do první třídy životnosti.

Trvanlivost se testuje tak, že jádrové dřevo se vloží do země aby bylo vystaveno dřevokazným houbám a termitům. Dřeviny v první třídě životnosti vydrží vložené v zemi více než 25 let, nad zemí více než 40 let. Ve skutečnosti je však životnost těchto dřevin delší než obecný odhad platný pro tuto třídu. Cumaru vydrží i bez chemického ošetření v exteriéru více než 30 let. Pokud použijete kvalitní olej a terasu budete každoročně ošetřovat, životnost prodloužíte na více než 50 let.

cum_terasa

zdroj: novausawood.com

IPE je stabilnější

Ipe a cumaru se však liší stabilitou. Pokud investujete do ipe, můžete si být jisti tím, že dřevo bude maximálně stabilní i když použijete 100% skrytý spoj. Při cumaru je lepší stabilitu terasy pojistit přímým spojem.

Vzhled

Obě dřeviny mají nádhernou kresbu a hnědou barvu i když ipe mnohem sytější. Barva ipe se pohybuje ve škále od čokoládově přes středně hnědou, světlejší odstíny hnědé až po olivově hnědou. Cumaru terasa je světlejší – s odstíny hnědé, hnědožluté až červenohnědé. Při výběru cumaru třeba počítat s tím, že barevné rozdíly jednotlivých desek jsou výraznější než při ipe. Řezivo je často pruhované čímž připomíná teak a proto se cumaru často nazývá i Brazilský teak.

 

cum_detail
detail cumaru – zdroj: edeck.com

Pokud se Vám líbí vlastnosti cumaru, ale preferujete sytější hnědou barvu terasy, skvělou alternativu nabízí tkz. tmavé (nazývané také červené) cumaru (Dipteryx magnifica) s odstíny hnědé a hnědočervené, krásnou kresbou, vysokou tvrdostí a nejvyšší hustotou (dokonce o něco vyšší, než klasické cumaru – Dipteryx odorata). Cena červeného cumaru je však o něco vyšší – začíná na 1560 Kč / m2.

cervene_cum
červené cumaru
zlte cumaru
žluté cumaru – obr. zdroj: http://www.lumberliquidators.com

Rozdíl je taky v povrchu – na dotek je ipe hladší, cumaru má podstatně drsnější povrch.

Shrnutí:  cumaru je levnější než Ipe. Hlavní rozdíl je tedy v ceně, která hraje ve prospěch cumaru, ipe zase vítězí ve stabilitě, sytější hnědé barvě a v hladším povrchu. Hustota, tvrdost a životnost jsou téměř identické

Komentáře

 1. Dnes sme dostali vzorky, vďaka. To cumaru je nádherné a tvrdé ako skala. Asi ho objednáme.Dala by sa poslať aj malá vzorka oleja, aby sme s manželkou videli ako bude terasa vyzerať naolejovaná?

  • Dobry den Juraj. Tesi ma, ze sa Vam vzorky cumaru pacili. Cumaru skutocne vynika parametrami tvrdosti a zivotnosti, navyse ma aj velmi peknu kresbu. Vzorky oleja sice nie su k dispozii, ale da sa poslat uz naolejovana vzorka. Dajte prosim vediet, ci mate zaujem o transparentny olej alebo pigmentovany (a v akom odtieni). Berte prosim do uvahy, ze pri pouziti transparentneho oleja (ktory vyzera najprirodzenejsie) je dobre pouzit aj ochrannu UV lazuru.

 2. Dá sa to cumaru použiť aj ako podlaha do interiéru? Videl som to známemu na terase a vyzerá po prdeli dobre.

  • Dobry den Viktor, samozrejme, cumaru je mozne pouzit aj v interieri. Rozdiel je len vo vysuseni, zostatkova vlhkost pri dreve urcenom do interierov je nizsia ako pri dreve do exterieru.

 3. som rád že som natrafil na tento web. Už dlhšiu dobu si lámem hlavu s výberom terasových dosiek. Kompozit som po zhliadnutí v niekoľkých predajniach zamietol, astronomické ceny a ani náhodou z blízka nepripomína drevo. Čistá umelina. Je mi jedno, že budem musieť terasu dva krát do roka natierať, aspoň bude vyzerať prirodzene. S manželkou sa nám veľmi pozdáva IPE, žiaľ pri terase s rozmerom cca 95 m2 si to nemôžeme dovoliť. Cumaru som doteraz videl len bledé, vôbec som netušil že existuje aj tmavšia verzia. Ak by to bolo možné, dali by sa poslať vzorková doska z toho červeného cumaru?

  • samozrejme Milan, vzorku Vám pošlem, len prosím emailom dajte vedieť Vašu adresu. ďakujem

 4. Dobrý deň, chceli by sme si dať červené cumaru k bazénu, v kontraste s tou vodou to vyzerá krásne. Viete mi prosím povedať, či je to vhodná drevina do takéhoto vlhkejšieho prostredia? Bazén bude slaný. Bolo by to kumaru vhodné aj na fasádu? Aký spoj by ste mi z vašich skúseností poradili, skryté spoje alebo priznané nerezové skrutky? Ďakujem.

  • Dobrý deň. Cumaru sa bežne používa aj k bazénom, a dá sa objednať aj ako fasádny obklad. Priznané nerezové skrutky sú najistejšie, nie je šanca, aby sa dosky odtrhli. V prípade cumaru sa odporúča priznaný spoj. Ak Vám viditeľné skrutky na terase prekážajú, môžete si dať na vlastné riziko skrytý spoj, ale podkladové hranoly treba dať hustejšie ako je štandard 3bm na m2, najmenej tak 4bm.

Diskuze je uzavřena.