Dřevěné ploty a oplocení: vsaďte na životnost a estetiku

Dřevěné ploty se používají po staletí a v oblibě zůstávají i dnes. Kvůli přírodnímu, estetickému vzhledu, jsou často upřednostňovány před hliníkovými, kovovými, betonovými a plastovými ploty. Ne všechny typy dřeva jsou stejné a ne všechny jsou vhodné jako oplocení. Nejvhodnější dřevo pro Váš plot vybírejte dle požadavků na životnost, vzhled (barvu, kresbu dřeva), odolnost vůči hnilobě, houbám, plísním a v neposlední řadě i od rozpočtu. Jaké jsou možnosti dřevěných plotů?

Ploty z měkkých dřevin

K často používaným materiálem pro výrobu plotových desek patří smrk a borovice. Jejich výhodou je dobrá dostupnost, množství různých profilů a především nižší pořizovací cena. Daní za nižší počáteční investici je krátká životnost. Například smrk se řadí do 4 třídy životnosti což v exteriéru představuje 5-10 let. Ploty z měkkých dřevin rychle praskají a hnijí. Nejpozději do 10 let vypadá plot jako na fotce níže:

plot z měkkého dřeva po několika letech

 

Ploty z tvrdých exotických dřevin

Stále vyšší poptávka po dřevě které skvěle vypadá, odolává hnilobě a rozkladu nahrává tvrdým dřevinám. Pokud jste zastáncem tuzemských dřevin, nejlepší volbou je dub. Má několikanásobně delší životnost ve srovnání s měkkým dřevem (řadí se do 2. třídy životnosti což v exteriéru představuje 15-25 let) a mnohem lepší vzhled. Dub na oplocení se dodává v nižší třídě kvality – dub sukatý, standardně je povoleno i bělové dřevo.

Pokud hledáte ověřenou kvalitu která vydrží po desetiletí, volba je jasná – plot z exotického dřeva. Nejdelší životnost z importovaných dřevin v exteriéru má jihoamerické dřeviny cumaru, ipe, massaranduba, africký červenohnědý padouk, medovohnědé iroko, nebo asijský teak a merbau (životnost všech zmíněných dřevin byla testována v kontaktu se zemí a je v exteriéru bez napouštění olejem minimálně 25 let). Reálně, když tyto dřeviny nejsou v kontaktu se zemí je životnost delší než tři desetiletí. Životnost konkrétního druhu dřeva je velmi důležitým faktorem při výběru materiálu pro exteriér. Zvláště nekryté terasy, fasády a ploty které jsou plně vystaveny dešti, sněhu a ledu mají prodloužené doby dokud vyschnou. Mokré dřevo rychleji podléhá hnilobě a hnije. Výše zmíněné druhy exotického dřeva odolávají rozkladu více než tři desetiletí, aniž byste je museli pravidelně olejovat (pokud Vám nepřekáží šednutí dřeva).

plot cumaru
Dřevěný plot exotické dřevo cumaru červené

Investor, který se rozhodne pro plot z měkkého dřeva tak musí vyměnit plot přibližně 4 krát dokud vymění plot investor který si vybral exotické dřevo z 1. třídy životnosti. V konečném důsledku vinou „úspory plynoucí z levného materiálu“ se musí v dlouhodobějším horizontu investovat více prostředků na opětovnou montáž, demontáž a nový materiál.

Navíc ploty z exotického dřeva je třeba olejovat pouze v případě, že si investor přeje zachovat původní barvu co nejdéle. Místa, která jsou většinu dne ve stínu, vyžadují jen minimální údržbu – jednou za několik let přeolejovat. Častější údržbu vyžaduje plot který je na sluneční straně.

V neposlední řadě, ploty z exotického dřeva nabízejí kromě dlouhé životnosti i výjimečný vzhled – nádherné přírodní barvy podle typu dřeviny i bez barvení olejem (např. Cumaru žlutohnědé, ipe čokoládově hnědé, massaranduba a červené cumaru červenohnědé, iroko teplé odstíny hnědožluté, padouk sytě červený ) Exotické dřeviny jsou na rozdíl od tuzemských dřevin typické minimálním výskytem suků, a to i bez třídění.

oploceni cumaru tmave
Oplocení tropické dřevo cumaru tmavé

Pár tipů na montáž:

  • používejte vždy nerezové šrouby od kvalitních výrobců.
  • Dodržujte mezery mezi plotovky minimálně 5-8 mm, což umožní deskám přizpůsobit se aktuální vlhkosti při změně počasí
  • Při montáži nechat od země nebo vodorovného povrchu alespoň 5 cm mezeru
  • Pravidelným olejováním dosáhnete lepší vzhled plotu a prodloužíte původní barvu dřeva.