Garapa terasa: když chcete exotiku za nejnižší cenu

Garapa sice nemá excelentní tvrdost Ipe nebo Cumaru, ale to, co této dřevině chybí v parametrech tvrdosti top terasových materiálů tato jihoamerická dřevina snadno dohání svou jednoduchou krásou, nenáročnou údržbou a cenovou dostupností.

Garapa terasa je nejlepší volba pro Vaši peněženku, pokud chcete terasu z tvrdého exotického dřeva

Tvrdost této dřeviny příjemných žlutohnědých odstínů však nelze podceňovat – i když nedosahuje parametry podstatně dražšího Ipe.

Podle Janka metody je čtyři a půl krát tvrdší než cedr a přibližně o 70% tvrdší než dub, v této fyzikální vlastnosti dokonce předbíhá i super drahý teak. Takže pokud se Vám líbí světlejší barvy některých měkkých dřevin jako je cedr či tepelně upravovaná borovice, ale chcete odolnější materiál který snese vyšší zátěž a déle vydrží, Garapa terasa bude pro Vás ideální volbou. Tato dřevina je také skvělou alternativou pro ty, kteří příliš nemusí tmavé barvy oblíbených dřevin jako ipe, červené cumaru nebo massaranduba, ale stále chtějí vysoce kvalitní, stabilní materiál který vydrží desítky let a za dobrou cenu.

garapa-terasa
garapa terasa

Jak se pohybuje cena?

garapa - vyhladCena Garapa terasových prken se pohybuje od 1146 Kč / m2 (rozměr: 20x100x600-3600mm).

Širší desky, které vyniknou na velkoplošných terasách jsou o něco dražší, například šířka 120 mm Vás vyjde na 1228 Kč / m2 a elegantní 140 mm šířka 1365 Kč / m2.

Pro srovnání, IPE terasová prkna o šířce 100 mm vychází přibližně na 2100 Kč / m2.

Všechny rozměry je možné objednat s hladkým nebo jemně drážkovaným povrchem.

Garapa však není dřevinou určenou výhradně do exteriérů, skvěle vypadá i jako masivní podlaha v interiéru, kterou je také možné objednat prostřednictvím internetového obchodu Wood-point.cz od 1166 Kč/ m2.

 

 

Garapa terasová prkna

Ať už se chystáte použít Garapu do exteriéru nebo jako elegantní dřevěnou podlahu do interiéru, vždy žádejte dřevo vysušené v sušičce (KD – kiln dried) – předejdete tím nežádoucímu sesychání a bobtnání desek. Garapa schne poměrně pomalu, ale po kvalitním procesu sušení má dobré parametry stability v měnících se atmosférických podmínkách.

Garapa: těžko jí odoláte, snadno ji budete udržovat

Dřevo Garapa je přirozeně odolné vůči hnilobě, rozkladu a dřevokazným škůdcům napadajícím suché dřevo, díky čemuž je to ideální materiál na terasy, ploty a fasády. Vysoká odolnost vůči hlavním příčinám znehodnocení dřeva je přirozená charakteristika této dřeviny, i bez použití konzervačních látek. Další výhodu – odolnost vůči škrábancům zvláště oceňují majitelé psů.

Vzhled

drevo garapa
Garapa terasové prkno – detail, zdroj: edeck.com

Dřevo Garapa (Apuleia leiopcarpa) je žlutohnědé a zlatohnědé barvy s převážně přímým vlákněním, místy točitém do sebe zapadajícím. Jádrové dřevo je žlutohnědé až žlutobéžové a běl je podstatně světlejší – světle žluté až žlutobílé barvy.

garapa_dosky-skladom

Stejně jako většina ostatních dřevin, pod vlivem slunečního záření má tendenci měnit barvu- tmavne do světle hnědé která časem nabude šedou patinu.

Teplé odstíny hnědožluté a zlatavě hnědé nemusí být až tak velký problém udržet. Stačí terasu alespoň jednou ročně (ideálně 2 x – na jaře a na podzim) natřít olejem v barvě „Garapa“ a vaše terasa bude vypadat dlouhá léta stejně dobře, jako v den, kdy byla položena. Pravidelná údržba kvalitním olejem nejenže zachová Garapa terasu v původní žlutohnědé barvě, ale i značně prodlouží její životnost.

Garapa má střední texturu, kresba a barevné variace nejsou až tak výrazné jako například při ipe nebo cumaru, ale tato dřevina svůj tropický exotický původ nezapře.

Má středně dlouhou životnost, při pravidelné údržbě vydrží v exteriéru v dobré kvalitě 25 let+.

Technické údaje

Mezinárodní název Garapa
Latinský název Apuleia leiocarpa
Čeleď Caesalpiniaceae
Přirozený výskyt Jižní Amerika (zejména Argentina, Brazílie, Peru a Venezuela )
Trvanlivost *** (3. třída) nadprůměrně dlouhá životnost, životnost terasy 25 let +
Přirozená odolnost hniloba, termiti, hmyz napadající suché dřevo – střední až dobrá odolnost

houby – středně odolná

Vzhled
Barva jádrové dřevo – odstíny žlutohnědé a zlatavě hnědé, běl je světlejší, žlutobílé barvy
Vlákno převážně rovné, místy střídavě točité
Textura střední
Fotosenzitivita střední
Lesk střední
Fyzikální vlastnosti
Hustota 830 kg / m3 při vlhkosti 12%
Janka tvrdost 1700 v lb
Tangenciální sesychání 8,5 %
Radiální sesychání 4,4 %
Pevnost v tlaku 63 N/mm2
Statická pevnost v ohybu 116 N/mm2
Modul pružnosti v tahu 15880 N/mm2