Jatoba: dřevo vysoké odolnosti a atraktivního vzhledu ideální na podlahy

jatoba-detail2

Jatoba (lat. Název Hymenaea spp.) známá také jako „brazilská třešeň“ nebo „diamantová třešeň“ je velmi tvrdé dřevo pocházející ze subtropických lesů jižní a střední Ameriky. Přirozeně se vyskytuje od jižního Mexika, přes Panamu, Kolumbii, Venezuelu až po Peru, Guayanu a Brazílii, vidět ji také můžete během dovolené na některém z karibských ostrovů. Jatoba se jednoznačně řadí k nejoblíbenějším dřevinám importovaným z Jižní Ameriky, poptávka po ní neutichá už téměř čtvrtstoletí. K největším exportérem patří Brazílie, Peru ale také Guyana. Jatoba je listnatý strom který narůstá do výšky 30-45 m s průměrem kmene kolem 0,6-1,5 m. Roste velmi pomalu, přičemž některé stromy se dožívají i 500 let.

Vzhled

Jádrové dřevo má širokou barevnou škálu od lososově červené přes oranžově hnědou když je čerstvě nařezané která postupně pod vlivem slunečního záření a oxidace tmavne do červeno hnědé až tmavohnědé někdy dokonce chytí hnědofialový odstín.

Barva jádrového dřeva se však může měnit podle lokality a příslušného druhu (je známo asi 14 žijících Hymenaea druhů).

Na řezivu je občas vidět tmavší pruhy o šířce zhruba 1cm. Jatoba je charakteristická dekorativní kresbou, kvůli čemuž je často vyhledávaným materiálem na podlahy, schody a luxusní nábytek. Pokud byste si vybírali podlahu jen na základě barvy, tak dřevo Jatoba byste mohli použít místo dražšího afrického Doussie nebo Afzelie Pachyloby.


Bělové dřevo je široké 6-12 cm, je šedobílé až světle růžové barvy. Textura je střední až hrubá,

průběh vláken přímý s mírným proměnlivým točivým růstem. Dřevo Jatoby má přirozený, zlatavý lesk.

 

detail raziva jat

detailrezivo_jat2

Cena Jatoba podlahy

Jatoba se řadí mezi cenově dostupné tvrdé dřeviny. V internetovém obchodě Wood-point.cz si můžete zakoupit podlahu Jatoba ve dvou provedeních – jako masivní dřevěnou podlahu o šířce 100 mm nebo 120 mm, se standardní tloušťkou 20 mm (na objednávku i jiné tloušťky) a mixem délek od 600 do 2000mm. Cena při masivní podlaze začíná od 1310 Kč / m2 (při šířce 100 mm). Další možností je vícevrstvá podlaha – ta se skládá ze dvou (případně tří vrstev). Nášlapná vrstva je Jatoba, 3 nebo 4 mm, nosnou vrstvu tvoří březová překližka. Alternativou je spodní, 2mm vrstva z korku, která tlumí kročejový hluk. Cena vícevrstvé Jatoba podlahy vhodné i na podlahové vytápění začíná již od 1200 Kč / m2.

Jatoba podlaha dvouvrstvá

 

Jatoba podlaha masiv

Vlastnosti

Jatoba je skvělým materiálem na podlahy nejen kvůli krásné kresbě a působivým, teplým barevným odstínům, ale i kvůli vysoké odolnosti proti oděru, škrábancům a opotřebení. Je proto vhodná i na silně namáhané podlahy do obchodních prostor či kanceláří. Na Janka stupnici skóruje svou tvrdostí 2350 lb, což znamená že je dvakrát tvrdší než náš dub, který se používá v dřevařském průmyslu jako hlavní měřítko vůči němuž se porovnává relativní tvrdost jiných druhů dřevin.

Jatoba je velmi pevná a tuhá, opracování je obtížnější, proto se při práci s ní mohou nástroje rychleji tupit.

Kromě interiérového použití na podlahy, nábytek, schodiště se tato dřevina používá i ve stavebnictví. Je ideálním materiálem pro stavbu lodí. Používá se také na výrobu zahradního nábytku, parkových laviček či ochranných stěn proti nežádoucím pohledům. Jatoba ve spojení so železem a vlhkostí má za následek černé fleky na místě spoje. V exteriéru je proto vhodné použít upevňovací prvky z oceli.

jatoba_podlaha

Zaujímavosti

Jatoba produkuje technicky využívanou pryskyřici (kopal) – oranžovou lepkavou hmotu která se hromadí mezi dřevem a kůrou, stéká po kůře stromu a shromažďuje se pod zemí mezi kořeny stromu. Někdy se jí pod zemí nashromáždí tolik, že vytváří kameny až několik kilogramů těžké. Vytéká také při narušení kůry stromu.

Pryskyřice z Jatoba ale i jiných druhů Hymenaea stromů se složitými chemickými procesy trvajícími miliony let mění na jantar. Z milionů letech starých Hymenaea stromů vědci získali prostřednictvím perfektně zachovaných těl živočichů a rostlin vzácné informace o třetihorní fauně a flóře.

S Jatoba pryskyřicí se čile obchoduje i na evropském trhu – požívá se na výrobu kvalitních laků. Pěkné průsvitné kousky se zase používají k výrobě různých okrasných předmětů.

 

 

 

 

Technické údaje

 

Mezinárodní názov Jatoba
Latinský název Hymenaea spp.
Čeleď FABACEAE – Ceasalpinioideae
Přirozený výskyt Jižní Amerika (zejména Brazílie a Peru)
Životnost **** (2. třída)
Přirozená odolnost

odolnost proti hnilobě: třída 2-3 – odolné až středně odolné

odolnost proti dřevokaznému hmyzu napadajícímu suché dřevo: odolné

Vzhled
Barva jádrové dřevo odstíny červenohnědé, běl je šedobílá až narůžovělá
Vlákna rovné, občas s mírným proměnlivým točivým růstem
Textúra střední až hrubá
Lesk střední
Fyzikální vlastnosti
Hustota 955 kg / m3 (při vlhkosti 12%)
Janka tvrdost 2350 v lb

Tangenciální sesychání

7,10%
Radiální sesychání 3,80%
Pevnost v tlaku 97 MPa
Statická pevnost v ohybu 160 MPa
Modul pružnosti v tahu 23460 MPa

foto zdroj: http://www.stonewoodstore.com/, http://www.woodworkerssource.com