Dřevo je bezesporu nejkrásnějším a nejpříjemnějším materiálem, jaký si můžete vybrat pro svou podlahu. Jeho vzhled se snaží napodobit výrobci laminátových podlah, i když nepříliš úspěšně. Dřevo je prostě osvědčený, zdravotně nezávadný a nejklasičtější materiál na výrobu podlah (který se používá tisíce let). Není divu, že poptávka po něm je vysoký i dnes, když trh zaplavilo množství levných umělin. Dřevěné podlahy již od nepaměti oslovují lidi s dobrým vkusem kteří nedají dopustit na krásu a jedinečný vzhled přírodních materiálů.
Od představy krásné podlahy k samotné realizaci je však pořádně daleko.
Za prvé, investor se musí rozhodnout pro způsob pokládky celoplošným lepením nebo plovoucím způsobem. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody.
Dřevěné plovoucí podlahy: výjimečná kvalita, stabilita a jednoduchá montáž
Plusem je mimořádně jednoduchá montáž bez finančně nákladných lepidel. Jelikož dřevěná plovoucí podlaha není s podkladem pevně spojena, ale „plave“, je důležité, aby se eliminovaly nežádoucí vlastnosti dřeva, jako například ohýbání, vysoušení či tvarová nestálost. Přesně z tohoto důvodu se na plovoucí způsob pokládky nepoužívají masivní dřevěné podlahy vyrobené z jednoho kusu dřeva, ale vícevrstvé.
Jak vypadají vícevrstvé dřevěné podlahy?
Už ze samotného názvu je jasné, že výrobek tvoří několik vrstev.
Horní (nášlapná vrstva) je z ušlechtilého dřeva, takže na pohled i na pocit jsou zachovány všechny žádoucí vlastnosti dřevěné podlahy. Nášlapná vrstva může mít tloušťku 3 nebo 4 mm a umožňuje i opakované přebroušení (cca 3-4 krát).
Nosnou vrstvu tvoří překližka – příčně uložené dřevo (jednotlivé vrstvy se na sebe lepí tak, aby byly vlákna dřeva kolmé na předešlou vrstvu). Je to z důvodu, aby se omezila rozměrová nestálost dřeva při výkyvech teplot a vlhkosti a zvýšila se pevnost materiálu. Není však překližka jako překližka – existují velmi levné materiály které nezajistí dostatečnou pevnost a odolnost hotového výrobku až po dražší, které si svou funkci plní na 100% desítky let. Kvalitu překližky určuje počet vrstev, jejich tloušťka, lepidlo, celková tloušťka překližky, směr vláken a samozřejmě druh dřeviny z níž je vyrobena.
Většinou se na nosnou vrstvu vícevrstvých dřevěných podlah používá levné měkké dřevo – smrk nebo borovice, ale vzhledem k rychlému růstu těchto dřevin mají desky tendenci k deformacím.
Myslete se na to, když budete porovnávat ceny od jednotlivých výrobců podlah.
S vodou a vlhkostí si nejlépe poradí březové překližky které se používají také v exteriérech a jsou nenahraditelným materiálem na výrobu nejkvalitnějších plovoucích podlah.
Nejspodnější vrstvu může (ale nemusí) tvořit tenká 2 mm vrstva z korku. Jejím úkolem je ztlumit kročejový hluk – korek tlumí nárazy při chůzi a navozuje pocit, jako kdybyste chodili po masivní podlaze. Ocení to nejen členové Vaší domácnosti, ale i případní sousedé. Korková vrstva je vymoženost tkz. třívrstvých podlah.
Ceny
Dřevěné plovoucí podlahy se prodávají v různých cenových relacích – nejlevnější od 690 Kč za m2 až po 4500 Kč / m2 za luxusní podlahy s netradiční povrchovou úpravou.
Povrchově upravené
Vícevrstvé dřevěné plovoucí podlahy se obvykle prodávají již povrchově upravené – lakované, olejované nebo upravené několika vrstvami UV tvrzeného laku, matné, lesklé … Možností je několik, stačí si jen vybrat. Výhodou povrchové úpravy v ceně hotového výrobku je, že ušetříte peníze které byste museli vynaložit na přebroušení, olejování či lakování. V podstatě tak koupíte hotový výrobek, který stačí jen položit.
Zpravidla nejtěžší je výběr dřeviny použité na nášlapnou vrstvu
Na trhu je množství výrobků z domácích dřevin, ale stále více jsou žádané i exotické podlahy. Důvod je jednoduchý: mají jinou kresbu, strukturu a v neposlední řadě i podstatně širší přirozenou barevnou škálu. Navíc jsou odolnější, tvrdší a jsou jako stvořené pro interiéry s originálním designem.
Krásné IPE nebo drahý teak zná asi každý, ale tyto materiály jsou známé i vysokou cenovkou.
Co takhle dát šanci čokoládově hnědé podlaze Wenge která vypadá, jako by ji pohladili drápky malé divoké šelmy? Nebo raději africké dřevině Bubinga s růžovo červenou až červenohnědou barvou šmrcnutou tmavěfialovým až černým pruhováním která vytvoří interiér s nezapomenutelnou vizuální kombinací?
Exotické dřeviny nejsou výjimečné jen působivým zbarvením a kresbou, ale i dlouhou životností a neobyčejnou odolností vůči oděru ve srovnání s tuzemskými dřevinami. Jednolamelové dřevěné plovoucí podlahy z exotických dřevin si můžete zakoupit prostřednictvím internetového obchodu Wood-point.cz již od 1230 Kč za m2.
foto: http://brencollc.com/
Dobrý večer. Neviem sa rozhodnúť, či dať podlahu s priznanou „V“ drážkou alebo bez. Mám pocit, že priznaná drážka vyrieši nerovnosti a sezónne rozpínanie dreva, no vyzerá pekne aj pri menších rozmeroch? Sú tam ešte nejaké pre a proti, čo by som mal zvážiť? Ďakujem.
či podlahu s „V“ drážkou alebo bez je predovšetkým vec vkusu. Je však pravdou, že dokáže opticky oklamať výškové rozdiely, nerovnosti podkladu a zosychanie dreva vo vykurovacej sezóne, kedy sa tvoria škáry. Tí, ktorí sa rozhodli pre V škáru zosychanie podlahy až tak veľmi netrápi. Je výhodná hlavne pri povrchovo upravených podlahách, ktoré sa už na mieste pokládky neprebrusujú – teda nevyrovnávajú. V drážka zamaskuje prípadné výškové rozdiely medzi jednotlivými doskami – ktoré sa inak bežne brúsia. V drážka môže pôsobiť rušivo pri menších rozmeroch ako je napríklad šírka 90 mm.
Zdravím. Chcela by som sa spýtať, aké lepidlo sa používa na vrstvené parkety?
Rozhodne treba vyberať špeciálne lepidlá určené na viacvrstvové podlahy. Tie majú okrem iného výhodu v tom, že tlmia kročajový hluk. Pokiaľ plánujete pokládku podlahy na podlahové kúrenie, nezabudnite sa informovať, či je lepidlo vhodné na podl. kúrenie. Kvalitné výrobky má napríklad značka Sika, konkrétne z jej portfólia je na viacvrstvové podlahy určené lepidlo Sikabond T40